ISSN: 2658-2740

80 urodziny C. J. Cherryh

Aktualności MAT - 1 września 2022

Carolyn Janice Cherry – znana lepiej jako C. J. Cherryh – przyszła na świat 1 września 1942 roku w St. Louis.

Cherryh kształciła się w zakresie języka łacińskiego i kultury antycznej, specjalizując się w archeologii, mitologii oraz historii inżynierii. Po ukończeniu nauki wyższej zaczęła pracować w szkole, przekazując swoim podopiecznym wiedzę z zakresu kultury i historii starożytnych Greków i Rzymian.

Jak sama mówi, pisać zaczęła już jako dziesięciolatka, by rozładować własną frustrację wywołaną zakończeniem emisji jej ulubionego serialu Flash Gordon. Nauka, a później praca zawodowa nie przeszkodziły jej w pracy literackiej – przy czym, Cherryh nie myślała o tworzeniu krótkich utworów, lecz chciała od razu zadebiutować publikacją zwartą. Konsekwentnie realizując swój plan, ostatecznie w połowie lat 70 XX wieku w odstępie zaledwie kilku miesięcy ukazały się jej dwie powieści: Brama Ivrel (Gate of Ivrel) oraz Brothers of Earth. Utwory spotkały się z dużym uznaniem czytelników i krytyków, co zaowocowało przyznaniem Cherryh Nagrody im. Johna W. Campbella dla najlepszego nowego pisarza.

Od tego czasu wydała ponad pięćdziesiąt powieści. Napisała kilka cyklów, między innymi: Wojny Kompanii (The Company Wars), Era zbliżenia (The Era of Rapprochement), Wojny Mri (The Mri Wars), Przybysz (The Foreigner) czy The Age of Exploration.

Wykształcenie w zakresie kultury klasycznej C. J. Cherryh przekłada się na jej precyzję i dokładność w przypadku tworzenia fikcyjnych światów. Co więcej, autorka dużą uwagę przywiązuje nie tylko do samej fabuły, lecz również całej kultury wymyślanych społeczności, czy to ludzkich czy obcych.

Bratem Cherryh jest David A. Cherry, artysta tworzący prace z gatunku sicence fiction i fantasy. Żona Cheeryh, Jane Fancher, również jest pisarką.

Oficjalną stronę autorki można znaleźć tutaj.

Mogą Cię zainteresować

125 rocznica urodzin Williama Fitzgeralda Jenkinsa
Aktualności MAT - 16 czerwca 2021

16 czerwca 2021 roku przyszedł na świat William Fitzgerald Jenkins, amerykański pisarz…

Fahrenheit