ISSN: 2658-2740

75 urodziny Arnolda Schwarzeneggera

Film MAT - 30 lipca 2022

Arnold Alois Schwarzenegger przyszedł na świat 30 lipca 1947 roku w Thal.

Schwarzenegger zainteresował się kulturystyką będąc nastoletnim piłkarzem. Ostatecznie wybrał dźwiganie ciężarów. Zdobywał kolejne europejskie tytuły dla juniorów i seniorów w ramach zawodów kulturystycznych, które pozwoliły mu na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Tam kontynuował swoją karierę, a jednocześnie zainteresował się filmem.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1970 roku w filmie Herkules w Nowym Jorku (Hercules in New York). Przez całą dekadę pojawił się w kilku filmach i serialach, zdobywając coraz większą popularność i uznanie. Jednak prawdziwy przełom w aktorskiej karierze Schwarzeneggera nastąpił dopiero w 1982 roku, kiedy zagrał tytułową rolę Conana Barbarzyńcy (Conan the Barbarian). Całe lata 80. XX wieku to pasmo sukcesów, głównie za sprawą filmów fantasy bądź science-fiction: Conan Niszczyciel (Conan the Destroyer), Terminator (The Terminator), Czerwona Sonja (Red Sonja), Predator (Predator) oraz Pamięć absolutna (Total Recall).

Przy czym, chociaż Schwarzenegger postrzegany była jako aktor kina akcji bądź przygodowego, należy zauważyć, że już wtedy pokazał swoje umiejętności komediowe i dystans do własnej osoby, występując w komediach Kaktus Jack (The Villain) oraz Bliźniacy (Twins).

Ostatnią dekadę XX wieku rozpoczął również z efektowny wejście, powracając do roli robota T-800 w filmie Terminator 2: Dzień sądu (Terminator 2: Judgment Day). Później z powodzeniem grał w komediach (Junior), filmach sensacyjnych (Egzekutor) i przygodowych (Bohater ostatniej akcji, Prawdziwe kłamstwa) oraz fantastycznych (I stanie się koniec).

Na początku XXI wieku miał przerwę od gry w filmach, angażując się czynnie w politykę. W latach 2003-2011 Arnold Schwarzenegger był gubernatorem Kalifornii.

Później, z nieco mniejszym sukcesem, powrócił do aktorstwa.

Oficjalną stronę Arnolda Schwarzeneggera można znaleźć tutaj.

Mogą Cię zainteresować

Komiksowe zapowiedzi na sierpień’21
Komiks MAT - 16 sierpnia 2021

Czas wakacje ma to do siebie, że pewne rzeczy się odpuszcza albo…

40 lat temu odbyła się premiera filmu „Conan Barbarzyńca”
Film MAT - 16 marca 2022

16 marca 1982 roku miała miejsce premiera filmu „Conan Barbarzyńca”.

35. rocznica śmierci Philipa K. Dicka
Aktualności Fahrenheit Crew - 2 marca 2017

2 marca 1982 roku w wieku zaledwie 53 lat zmarł jeden z najsłynniejszych…

Fahrenheit