ISSN: 2658-2740

Margaret Atwood, Renee Nault „Opowieść podręcznej. Powieść graficzna”

Komiks Fahrenheit Crew - 22 kwietnia 2021
Tytuł: "Opowieść podręcznej. Powieść graficzna"
Scenariusz: Margaret Atwood, Renee Nault,
Grafika: Renee Nault,
Tytuł oryginalny: "The Handmaid’s Tale. The Graphic Novel"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar,
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński,
Typ publikacji: papier,
Premiera: 14 kwietnia 2021
Liczba stron: 240
Format: 16x24 cm
ISBN: 978-83-7686-964-3
Cena: 59.9 PLN
Komiks: [Recenzja] „Opowieść podręcznej. Powieść graficzna” Margaret Atwood, Renee Nault

Prowokacyjna i prorocza Opowieść Podręcznej to fenomen globalny. Fabuła jest wciąż aktualna, zwłaszcza ostatnio w Polsce. W znakomitej adaptacji, zrealizowanej przez wybitną artystkę Renée Nault, przerażająca rzeczywistość Gilead ożywa.

Wszystko, co nosi Podręczna, jest czerwone; to kolor krwi, który nas określa. Freda jest Podręczną w Republice Gileadzkiej, gdzie kobiety nie mogą pracować, mają zakaz czytania, nie wolno im się z nikim przyjaźnić. Służy w domu Komendanta oraz jego żony i według nowego społecznego ładu ma tylko jeden cel: co miesiąc kładzie się na plecach i rozkłada nogi przed Komendantem, modląc się, by zajść w ciążę. Bo w czasach drastycznego spadku narodzin Freda, podobnie jak inne Podręczne, ma prawo do życia tylko, jeśli jest płodna. Podręczna Freda pamięta jednak czasy sprzed Gileadu, kiedy była niezależna, miała pracę i rodzinę oraz własne imię. Dzięki tym wspomnieniom i niezwykłej woli przetrwania kobieta podejmuje próbę odzyskania godności i dawnego życia.

Prowokująca, prorocza „Opowieść Podręcznej” Margaret Atwood jest fenomenem na skalę globalną. W przejmującej adaptacji Renée Nault przerażający świat Gileadu nabrał jeszcze mocniejszego niż dotąd wyrazu. Emocjonalność ilustracji nie byłaby możliwa, gdyby nie wielkie zaangażowanie ich autorki w przekazywane treści. Z każdej strony powieści graficznej bije więź, łącząca artystkę z wielką pisarką. Warto podkreślić, że „Opowieść Podręcznej”, opublikowana w 1985 r., do dziś nie straciła na aktualności…
Nie ma obecnie innej historii, która tak bardzo uświadamiałaby nam, jak w praktyce wygląda ograniczenie praw kobiet. Wstrząsająca lektura.
Sylwia Chutnik, pisarka, aktywistka

Renée Nault  wybrała konwencję baśni. Przedstawiła świat „Opowieści Podręcznej”, przeplatając obrazy z krainy Gilead retrospekcyjnymi, pastelowymi fragmentami, rysowanymi trochę jak na dziecięcych obrazkach. Dzięki temu wydobyła głębię, a zrazem grozę tak zobaczonej, tak odczytanej opowieści Atwood.
Oto Freda  to Czerwony Kapturek, jeden z wielu – anonimowych i ogołoconych z indywidualizmu.
Bierna, próbująca przetrwać Freda, której prawdziwego imienia nigdy nie poznamy, to Czerwony Kapturek połknięty przez Gilead. Czerwony Kapturek rozpamiętujący swoje dawne, tyleż prawdziwe, co już nierealne życie. Freda żyjąca nocą, Freda, której świt być może nigdy nie nastąpił.
Monika Rakusa, pisarka

Komiks Nault zgrabnie prowadzi nas przez historię Fredy, w żaden sposób nie zubażając powieściowego uniwersum, przeciwnie, wzbogaca go o warstwę wizualną.
Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej sprawiło, że powieść Atwood stała się w Polsce nad wyraz aktualna, a w wielu miastach w czasie protestów pojawiły się kobiety w czerwonych pelerynach, stroju Podręcznych.
– Co mogę powiedzieć kobietom? Trzymajcie się. Walczcie, by nie stracić praw, które już wywalczyłyście. Wahadło w końcu wychyli się w drugą stronę – mówiła Atwood na łamach „Gazety Wyborczej”.
A samą popularność swojej powieści tłumaczyła następująco: – To dość niezwykłe, że 35 lat po napisaniu „Opowieści Podręcznej„, ta książka tak rezonuje. Oczywiście wpływ na to miały wydarzenia polityczne. W czasie dwóch kadencji Obamy zaczęła się sprzedawać trochę lepiej, bo ludzie obawiali się – jak widać, słusznie – że po nim wybrany zostanie republikanin. Po zwycięstwie Trumpa „Opowieść…” wróciła na listy bestsellerów, a sprzedaż dodatkowo podbiła premiera serialu.
Komiks Renée Nault, wydany już w wielu krajach zapewne to zainteresowanie jeszcze bardziej zwiększy. A że Gilead nie daje o sobie zapomnieć, czytajmy więc Atwood, by się mu nie dać.
Beata Kęczkowska, Wysokie Obcasy

O autorkach:

Margaret Atwood – wybitna kanadyjska pisarka typowana od lat do Literackiej Nagrody Nobla, jest autorką ponad pięćdziesięciu powieści, poetką i eseistką. Inne jej książki oprócz Opowieści Podręcznej to między innymi: Grace i Grace, za którą uzyskała kanadyjską Giller Prize oraz Premio Modello we Włoszech; Ślepy zabójca, tytuł nagrodzony the Booker Prize, Oryks i Derkacz z wyróżnieniem w finale Giller Prize i Man Booker Prize, Rok potopu, MaddAddam, Serce umiera ostatnie oraz niedawno wydana Burza: Czarci pomiot. Jest także współtwórczynią (razem z Johnniem Christmasem) serii powieści graficznych Angel Catbird. Mieszka w Toronto, dzieląc życie z pisarzem Graemem Gibsonem.
Zapraszamy na stronę autorki http://www.margaretatwood.com

Renée Nault jest kanadyjską artystką, ilustratorką oraz autorką powieści graficznych. Charakterystyczne dla jej twórczości są ilustracje z pogranicza jawy i snu, wykonane akwarelą i tuszem. Jej prace zdobią książki, magazyny i powieści graficzne wydawane na całym świecie. Mieszka w miejscowości Victoria w prowincji British Columbia.
Zapraszamy na stronę ilustratorki http://www.reneenault.com

Mogą Cię zainteresować

John Flanagan „Drużyna: Kaldera”
Fantastyka MAT - 16 listopada 2017

Autor: John Flanagan Tytuł: Kaldera (The Caldera) Seria: Drużyna (Brotherband) Tłumaczenie: Stanisław…

[Recenzja] „Opowieść podręcznej. Powieść graficzna” Margaret Atwood, Renee Nault
Komiks Maciej Tomczak - 28 kwietnia 2021

RedNacz spojrzał na „Opowieść podręcznej” w wersji graficznej Renee Nault. Czy jako…

Holly Black „Zły król”
Fantastyka Holly Black - 18 lutego 2019

Kontynuacja powieści Okrutny książę. Ziemia kryje szczątki tych, którzy musieli odejść, ale…

Fahrenheit