Marta Kisiel jest jedną z najlepszych polskich pisarek fantasy, specjalizujących się w grozie. I nie ma znaczenia, czy mowa o jej bardziej poważnym wydaniu czy humorystycznym. Wbrew zarzekaniu się pisarki, nie ogranicza jej także forma, bowiem tworzy opowiadania równie dobre, co powieści.
Autor: Maciej Tomczak
[RECENZJA] „Pułapka Tesli” Andrzej Ziemiański
Ziemiański niemal do perfekcji opanował łączenie poważnych, czy nawet podniosłych, tematów z humorem – wcale nie rubasznym czy płytkim, co dla części pisarzy jest dość kuszące. Pozornie nie jest to nic wyjątkowego, w końcu samo życie jest nieustającą i mocno wybuchową mieszanką groteski i tragedii. Natomiast trzeba wyjątkowych zdolności i wielu lat praktyki, by w intrydze znaleźć odpowiedni balans między jednym a drugim.
[RECENZJA] „Śpiew potępionych” Agnieszka Hałas
W „Śpiewie potępionych” pojawiają się elementy powieści kryminalnej (podobnie miało to miejsce w „W mocy wichru”) czy szpiegowskiej, jednak najnowsza książka Agnieszki Hałas to przede wszystkim bardzo dobra historia przygodowo-awanturnicza. Właściwie niemal od początku akcja stopniowo, lecz konsekwentnie przyspiesza, zabierając czytelnika w fascynujące, dotąd nieznane rejony opuszczonego przez bogów mrocznego świata.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2019 – fotorelacja
Na przestrzeni minionych dekad wiele zmieniło się w świecie historii obrazkowych – w Polsce i na świecie. Rodzimy rynek komiksowy rozwinął się do dość pokaźnych rozmiarów; z chwilowym, choć poważnym załamaniem na przełomie wieków. Udało się nie tylko nadrobić zaległości w publikacji wielu klasycznych tytułów, lecz również polscy twórcy weszli z przytupem
[Recenzja] „Stranger Things. Po drugiej stronie” Jody Houser i Stefano Martino
Oceniając scenariusz Jody Houser, należy stwierdzić, że pisarka nie miała chyba do końca pomysłu na stworzenie autorskiej opowieści o Willu Byersie. Zachowanie spójności uniwersum jest oczywiście pewnym usprawiedliwieniem dla braku wyraźnego indywidualnego rysu, niemniej
[RECENZJA] „Oczy uroczne” Marta Kisiel
To groza dominuje w „Oczach urocznych”. Nie tylko ta fantastyczna, wywołana przez licznie występujące stwory mroku, które Marta Kisiel wywodzi – co warte podkreślenia – z rodzimych legend i ludowych podań, lecz także codzienna, której doznaje większość osób mierzących się z niekoniecznie interesującą dorosłością.
[Recenzja] „Stsygoń” Kamil Jędruchniewicz
Fabuła „Stsygonia” przenosi czytelnika do pewnej wioski na rubieżach dziewiętnastowiecznej carskiej Rosji, które kiedyś były terenami dawnej Rzeczypospolitej. Wcale niemałej, bo mieszczącej w swych granicach młyn, karczmę i kościół. Nieopodal swoją posiadłość ma również lokalny dziedzic. Życie mieszkańców upływa spokojnie do czasu, gdy do wioski powraca Katarzyna.
[Recenzja] „Nomen Omen” Marta Kisiel
Ratując się przed nieuniknionym szaleństwem, Salka opuszcza rodzinną Kotlinkę Kłodzką i przenosi się do oddalonego o wiele kilometrów Wrocławia z mocnym postanowieniem rozpoczęcia zupełnie nowej egzystencji. Zamiast wiekuistego szczęścia i spokoju trafia na stancję do willi starszej pani Bolesnej, gdzie najmniejszym problemem wydaje się gadająca papuga o imieniu Roy Keane.
[Recenzja] „Brom” Unka Odya
„Brom” to pierwszy w pełni autorski album Unki Odyi – polskiej ilustratorki i rysowniczki komiksów, znanej między innymi z aktywności na łamach magazynów „Kolektyw” oraz „Warchlaki”. Odpowiedzialna za rysunki i scenariusz Unka Odya przedstawia historię formującej się grupy licealnych przyjaciół.
Wstępniak – Na dobry (lepszy?) początek
Kiedy ponad pięć lat temu rejestrowałem się na forum, nie przypuszczałem, że poznam nie tylko grupę fascynujących ludzi zafiksowanych na punkcie fantastyki, lecz również znane autorki i znanych autorów (no dobrze – to oczywiście truizmy, do tego szyte grubymi nićmi. Oczywiście, że przypuszczałem. Więcej – na to właśnie liczyłem.
[Recenzja] Serial „Amerykańscy bogowie”
Pierwsze wrażenia Od końca kwietnia widzowie mogą oglądać pierwszą serię „Amerykańskich bogów” („American Gods”). Stacja Starz wyemitowała już czwarty epizod spośród ośmiu zaplanowanych odcinków, chociaż jeszcze przed właściwą emisją było wiadomo, że zostanie nakręcony przynajmniej drugi sezon serialu. Oglądalność utrzymuje się na względnie stałym poziomie, lecz nie może szczególnie zachwycać. Krytycy z kolei doceniają kunszt aktorski i intrygę. Wydaje się zatem, że jest to najwyższy […]
Znajdź na stronie
Najnowsze artykuły
[Recenzja] „Mighty Morphin Power Rangers. Rok pierwszy”
Akcja „Mighty Morphin Power Rangers. Rok pierwszy” rozgrywa się po tuż po…
„Ja sobie po prostu wyskoczyłem” – wywiad z Krzysztofem Jagiełłą
Krzysztof Jagiełło, autor powieści „Piast mściciel” zdradza jak doszło do publikacji jego…
70. urodziny Billa Nighy
Siedemdziesiąt lat temu (12.12.1949 r.) urodził się brytyjski aktor teatralny, radiowy, telewizyjny…
Polecane artykuły
[RECENZJA] „Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena” Simon Lars
„Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena” to prosta, zabawna lektura dla…
Andrzej W. Sawicki „Uwaga! Znowu porcja nic nie wartych porad dla początkujących autorów”
Piętnaście lat temu na łamach Fahrenheita zadebiutował Andrzej W. Sawicki. Z okazji…
[Recenzja] „Małe Licho i anioł z kamienia” Marta Kisiel
Marta Kisiel jest jedną z najlepszych polskich pisarek fantasy, specjalizujących się w…
[Recenzja] „Doktor Strange (Tom 1)” Jason Aaron, Chris Bachalo
Stephen Strange – mistrz sztuk mistycznych Ziemi – nie wiedzie łatwego życia.…