ISSN: 2658-2740

Creatio Fantastica „Allohistorie i fikcje kontrfaktyczne”

Aktualności Fahrenheit Crew - 8 stycznia 2020

Drodzy Czytelnicy,

z prawdziwie zimowym poślizgiem przedstawiamy obszerny numer o fantastyce historycznej, czyli allohistorii. Jak zawsze, gdy zabieramy się za tematy nieomawiane często na gruncie polskim, zależało nam na tym, by był on możliwie najatrakcyjniejszy dla polskich czytelników. Dlatego znajdziecie tu choćby pierwszy polski przekład tekstu Why do we ask what if? Gavriela D. Rosenfelda (Fairfield University), autora pojęcia „allohistorii”, a także artykuły najlepszych polskich specjalistów w tym zakresie (z których część, z czego jesteśmy szczególnie dumni, zasiada w naszej redakcji), na czele z Natalią Lemann (Uniwersytet Łódzki), autorką niedawno wydanej – i recenzowanej w tym numerze – książki Historie alternatywne i steampunk w literaturze (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego).

I tak w naszym „Compendium” Sylwia Borowska-Szerszun (Uniwersytet w Białymstoku) analizuje Pieśń dla Arbonne Guya Gavriela Kaya, Julia Gerhard (Defense Language Institute Foreign Language Center) wykorzystuje koncepcję powtarzalnej (iterowalnej) historii do analizy steampunkowości Maszyny różnicowej Gibsona i Sterlinga, Magdalena Górecka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) dostarcza narzędzi teoretycznych do analizy narracji kontrfaktycznych jako depozytów pamięci kulturowej, Magdalena Wąsowicz (Uniwersytet Jagielloński) przygląda się powieściom Konrada T. Lewandowskiego i Adama Przechtrzy, Tomasz Ryrych ( Uniwersytet Śląski w Katowicach) powraca do wątku steampunkowego w odczytaniach Lodu Jacka Dukaja i opowiadań Andrzeja Pilipiuka, Marcin Jaworski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) podąża śladami kontrfaktyczności w polskim komiksie doby PRL-u , a Mateusz Tokarski przygląda się symbolice zła w Ziemiomorzu Ursuli Le Guin z perspektywy hermeneutyki Ricoeurowskiej.

Dział „Concilium”, prócz głosu Magdaleny Wąsowicz o wspomnianej już książce Natalii Lemann, uzupełniają rozważania Magdaleny Łachacz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) na temat niedawno wznowionej książki Piotra Żołędzia (Uniwersytet Jagielloński) o recepcji sagi wiedźmińskiej Andrzeja Sapkowskiego (Wydawnictwo Universitas).

W dziale „Colloquium” gościmy wspomnianego już Gavriela Rosenfelda oraz Natalię Lemann, do których zgodziły się także dołączyć znana badaczka fandomu i narracji historycznych, Karen Hellekson, a także specjalizująca się w anglosaskiej literaturze fantasy Susan Johnston (University of Regina) – i zastanawiamy się głównie nad polami znaczeniowymi allohistorii, narracji kontrfaktycznych i uchronii (które, jak to zwykle bywa, jedynie w Polsce bywają tak precyyjnie od siebie oddzielane).

W „Litterrarium” prezentujemy aż 11 wyłonionych z prowadzonego przez Mateusza Tokarskiego naboru opowiadań: Demon i jego chłopiec Łukasza Skonecznego, Dies Natalis Izabeli Grycy, Badania terenowe Radosława Dąbrowskiego, Śmierć Che Guevary Lewisa Shinera (w przekładzie Aleksandry Weksej), Lot bez lądowania Grzegorza Wielgusa, Wulkanizację Nisi Shawl (w przekładzie Mateusza Tokarskiego), Błędne ognie Michała Czajkowskiego, Cenzora Michała Pięty, Antonia chce spać Agnieszki Fulińskiej, Puella fabra. Dziennik roku 1717 Barbary Kaczyńskiej oraz Tragedię Lady albo apokryf Gruoch Adriana Turzańskiego.

Okładkę zdobi grafika „Empire” chińskiego artysty, Fu Chenqui.

Życzę, jak zawsze, fantastycznej lektury!

Krzysztof M. Maj (Wydział Humanistyczny AGH)
Redaktor naczelny

Oficjalna strona Creatio Fantastico.

Numer Allohistorie i fikcje kontrfaktyczne nr 1 (60) 2019.

Mogą Cię zainteresować

Antologia „Dragoneza”
Fantastyka Fantazmaty - 20 grudnia 2018

Pod koniec stycznia ukaże się antologia „Dragoneza” przygotowana przez ekipę Fantazmatów. Tematyką…

Dzieje się. Antologia opowiadań społecznie zaangażowanych
Fantastyka Antologia - 22 stycznia 2019

„Dzieje się. Antologia opowiadań społecznie zaangażowanych” – zbiór można już pobrać za…

X. Antologia opowiadań fantastycznych
Aktualności Fahrenheit Crew - 15 lipca 2017

Po dwóch latach wytężonej pracy autorów, redaktorów i korektorów, Creatio Fantastica prezentuje…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!