ISSN: 2658-2740

75 urodziny Danny Glovera

Film Fahrenheit Crew - 22 lipca 2021

Źródło: Shutterstock

Danny Lebern Glover przyszedł na świat 22 lipca 1946 roku w San Francisco.

Biorąc pod uwagę czasy, w jakich się urodził, a także zaangażowanie społeczne rodziców, Glover działał aktywnie w Krajowym Stowarzyszeniu na rzecz Popierania Ludności Kolorowej (The National Association for the Advancement of Colored People), zwłaszcza w trakcie studiów.

Początkowo zawodowo pracował w administracji publicznej, a dopiero na przełomie trzeciej i czwartej dekady życia zainteresował się aktorstwem. Najpierw uczył się nowego zawodu w rodzinnym mieście, a później przeniósł do Los Angeles.

Glover na dużym ekranie debiutował w 1979 roku w filmie Ucieczce z Alcatraz (Escape from Alcatraz). O ile przez pewien czas grywał role epizodyczne, zarówno w kinie, jak i telewizji, o tyle szybko został zauważony przez krytyków i widzów. Bez wątpienia miał też dużo szczęścia, dzięki czemu w połowie lat 80. XX pojawił się w takich filmach, jak Świadek (Witness), Silverado czy Kolor purpury (The Color Purple). Największą, międzynarodową popularność przyniosły mu role w serii filmów sensacyjnych Zabójcza broń (Lethal Weapon).

W swoim dorobku ma również występy w filmach fantasy i science fiction: Człowiek z lodowca (Iceman), Predator 2, Ziemiomorze (Legend of Earthsea), 2012, Smoczy wiek (Age of The Dragons) czy Truposze nie umierają (The Dead Don’t Die).

 

Mogą Cię zainteresować

90. rocznica urodzin Ursuli K. Le Guin
Aktualności Fahrenheit Crew - 21 października 2019

Dziewięćdziesiąt lat temu na świat przyszła jedna z najwybitniejszych – jeśli nie…

Zmarła Ursula K. Le Guin
Aktualności A.Mason - 24 stycznia 2018

„New York Times” ogłosił, że 22 stycznia, w wieku 88 lat zmarła…

Ursula Le Guin „Sześć światów Hain”
Fantastyka Ebola - 5 listopada 2015

Sześć światów Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli…

Fahrenheit