ISSN: 2658-2740

80 rocznica urodzin Jerzego Wróblewskiego

Komiks MAT - 7 sierpnia 2021

Polski rysownik i twórca komiksów Jerzy Wróblewski przyszedł na świat 7 sierpnia 1941 roku w Inowrocławiu.

Wróblewski kształcił się w bydgoskim liceum plastycznym. Pierwszy profesjonalny komiks pt. Tajemnica czarnej teczki opublikował w wieku 17 lat w bydgoskiej popołudniówce Dziennik Wieczorny. Z gazetą związał się na wiele lat, tworząc w sumie ponad 70 różnych serii komiksowych (około 4300 odcinków). Jednocześnie nawiązał współpracę ze Światem Młodych, a także czasopismem Relax.

W 1973 roku przygotował ilustracje do komiksu Wieloryb z peryskopem z serii o Kapitanie Żbiku. Rok później stał się wyłącznym twórcą tego cyklu, przygotowując w sumie 24 części. Poza tym stworzył postać kowboja Binio Billa, narysował mini serię Wyspa Umpli-Tumpli czy cykl Tajemnica złotej maczety. Innymi znanymi pracami Wróblewskiego są: Legendy Wyspy Labiryntu, Figurki z TilosCzarna róża czy Skradziony skarb. O ile najbardziej interesowały go tematy z zakresu westernu, kryminału i historii, o tyle przygotowywał komiksy właściwie na każdy temat.

Poza tym Wróblewski rysował również ilustracje satyryczne, które ukazywały się w Szpilkach i Karuzeli, oraz tworzył rysunki do książek i czasopism (m. in. przygotował okładkę do pierwszego numeru Fantastyki).

Prace Wróblewskiego charakteryzują się bardzo dobrym warsztatem, w zdecydowanej większości (hiper)realistyczną kreskę oraz jasnym i czytelnym przekazem.

Jerzy Wróblewski zmarł przedwcześnie 10 sierpnia 1991 roku, trzy dni po swoich pięćdziesiątych urodzinach.

Mogą Cię zainteresować

Komiksowe zapowiedzi na kwiecień’16
Komiks MAT - 1 kwietnia 2016

Jak zwykle na początku miesiąca przyglądamy się zapowiedziom wydawniczym historii obrazkowych z…

Zmarł Tadeusz Raczkiewicz
Komiks MAT - 28 lutego 2019

Nie żyje twórca komiksowego „Tajfuna”.

„Relax” powraca
Komiks Q - 13 listopada 2020

Kultowy w latach ’70 (XX wieku) Magazyn Opowieści Rysunkowych „Relax” już niedługo…

Fahrenheit