ISSN: 2658-2740

90. urodziny Seana Connery’ego

Film MAT - 25 sierpnia 2020

Sir Thomas Sean Connery (tytuł szlachecki otrzymał w 2000 roku) przyszedł na świat 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu.

Connery stosunkowo wcześnie przerwał edukację i zaciągnął się do brytyjskiej marynarki wojennej, jednak kariera wojskowa nie okazała się dla niego szczególnie porywająca. Gdy opuścił szeregi wojska podejmował różne prace zawodowe, ale najbardziej dochodowy – ze względu na warunki fizyczne – okazał się modeling i kulturystyka. Za jego sprawą został ostatecznie aktorem, występując najpierw w niewielkich rolach teatralnych,  a później coraz częściej pojawiając się w produkcjach telewizyjnych i filmowych.

Bez wątpienia przełomowy dla światowej kariery Seana Connery’ego okazał się film Doktor No (Dr. No), w którym po raz pierwszy wcielił się w postać agenta Jej Królewskiej Mości Jamesa Bonda. Ostatecznie Connery pojawił się jeszcze w pięciu oficjalnych i jednym niekanonicznym filmie z serii przygód o Bondzie. Zrezygnował z kolejnych ról, ponieważ nie chciał być utożsamiany wyłącznie z tą postacią.

O ile wydaje się, że domeną Connery’ego było kino przygodowe (by wymienić tylko kilka tytułów: Morderstwo w Orient Expressie, Człowiek, który chciał być królem, Powrót Robin Hooda, O jeden most za daleko, Wielki napad na pociąg, Polowanie na Czerwony Październik, Robin Hood: Książę złodziei , Twierdza), o tyle bez większych problemów odnalazł się również w dramatach (Wzgórze, Na skraju przepaści, Szukając siebie). Pojawił się również w filmach fantasy: Zardoz, Miecz bohaterów (Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight), Nieśmiertelny (Highlander), Indiana Jones i ostatnia krucjata (Indiana Jones and the Last Crusade), Nieśmiertelny 2: Nowe życie (Highlander II: The Quickening) czy Rycerz króla Artura (First Knight).

Za rolę w filmie Nietykalni (The Untouchables) otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Sean Connery z czynnego aktorstwa zrezygnował w 2003 roku. Ostatnim filmem, w jakim wystąpił była Liga niezwykłych dżentelmenów (The League of Extraordinary Gentlemen). W 2013 roku użyczył jeszcze swojego głosu w komputerowo animowanym filmie Sir Billi.

Mogą Cię zainteresować

Piąta rocznica śmierci Alana Rickmana
Film MAT - 14 stycznia 2021

14 stycznia 2016 roku zmarł brytyjski aktor filmowy i teatralny Alan Rickman.

Mija 30. lat od premiery „Nieśmiertelnego”
Film MAT - 9 marca 2016

W marcu 1986 roku miała miejsce światowa premiera Nieśmiertelnego (Highlander) w reżyserii…

71. rocznica urodzin Alana Rickmana
Film MAT - 21 lutego 2017

21 lutego 1946 roku w Londynie na świat przyszedł brytyjski aktor filmowy…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!