ISSN: 2658-2740

[Recenzja] „Ms Marvel. Obrażenia na sekundę” Willow Wilson, Mirka Andolfo, Francesco Gaston, Takeshi Miyazawa

Komiks Marcin Chudoba - 27 maja 2020
Tytuł: "Ms Marvel. Obrażenia na sekundę"
Scenariusz: G. Willow Wilson,
Grafika: Mirka Andolfo,
Tytuł oryginalny: "Ms. Marvel vol. 7: Damage per Second"
Wydawnictwo: Egmont Polska,
Tłumaczenie: Anna Tatarska, Francesco Gaston, Takeshi Miyazawa,
Typ publikacji: papier,
Premiera: 26 lutego 2020
Liczba stron: 132
Format: 17x26 cm
ISBN: 978-83-281-9772-5
Cena: 39,99
Więcej informacji: „Ms Marvel. Obrażenia na sekundę” Willow Wilson, Mirka Andolfo, Francesco Gaston, Takeshi Miyazawa

Druga superbohaterska wojna domowa dobiegła końca. W życiu Kamali Khan wiele się zmieniło. Nastolatka straciła zaufanie Kapitan Marvel, pogorszeniu uległy też jej relacje z Brunem. Jednak licho nie śpi, w wyniku czego na młodą bohaterkę czekają kolejne problemy do rozwiązania.

Obrażenia na sekundę otwiera krótka, jednorozdziałowa historia o wyborach. Ktoś manipuluje granicami okręgów wyborczych w celu zwiększenia swych szans na wygraną. Ms. Marvel postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i organizuje kampanię dla kandydatki, która ma zerowe szanse, lecz jej zdaniem zasługuje na zwycięstwo. Opowieść rozpoczynająca omawiany tom ma na celu przekazanie, że wybory są ważnym wydarzeniem i należy aktywnie w nich uczestniczyć, ponieważ każdy głos ma znaczenie. Niestety przywołane treści nie zostały przedstawione w interesujący sposób. Jakościowo nie wykraczają ponad to, co można przeczytać w ramach kampanii społecznych propagujących udział we wszelakich głosowaniach.

O wiele ciekawiej prezentuje się historia o osobie, która odkryła prawdziwą tożsamość Ms. Marvel. Przestępca próbuje zmusić tytułową bohaterkę do złamania prawa w zamian za dochowanie tajemnicy. Przeciwnik Kamali wyróżnia się na tle jej dotychczasowych oponentów, nie można go spotkać osobiście, ponadto potrafi dostać się do każdego elektronicznego urządzenia, przejąć nad nim kontrolę i wykraść z niego cenne, niekiedy bardzo drażliwe informacje. Na pochwałę zasługuje również niecodzienny sposób rozprawienia się z superłotrem. Rozdziały poświęcone problemom cyberprzestępczości pokazują, że w trakcie korzystania z sieci należy zachować ostrożność i rozwagę, nie można podporządkowywać się żądaniom przestępców, oraz że tak naprawdę nikt nie jest w stu procentach anonimowy.

Tom zamyka rozdział opowiadający o losach Bruna, która przebywa na stypendium w Wakandzie. Jest to typowa, podnosząca na duchu historia o przyjaźni i poświęceniu. Idealnie wpisuje się w założenia serii Ms. Marvel, skierowanej głównie do młodszych odbiorców.

Jakość oprawy graficznej nie uległa pogorszeniu. Prace Mirki Andolfo, Francesca Gastona i Takeshiego Miyazawy utrzymane są w lekkim, kreskówkowo-mangowym stylu. Jak zwykle zostały wykonane z należytą starannością i bardzo dobrze współgrają z warstwą fabularną.

Kolejna odsłona przygód Kamali Khan utrzymuje solidny poziom. Pomimo nudnego pierwszego rozdziału nadal pozostaje świetną opowieścią dla młodych czytelników komiksów, przepełnioną interesującymi przygodami i nienachalnym moralizatorstwem.

 

Marcin Chudoba

Mogą Cię zainteresować

[Recenzja] „Mockingbird” Chelsea Cain, Katarzyna Niemczyk (i in.)
Komiks Marcin Chudoba - 10 kwietnia 2020

Na koniec tygodnia kolejna recenzja Marcina Marcina Chudoby. W zalewie masowo produkowanych…

Jason Aaron, Olivier Coipel, Kim Jacinto „Niegodny Thor”
Komiks Fahrenheit Crew - 24 sierpnia 2020

Oto kilka informacji na temat komiksu „Niegodny Thor”, do którego scenariusz napisał…

Nick Spencer, Javier Piña, Jesús Saiz „Kapitan Ameryka. Steve Rogers. Tom 1”
Komiks Fahrenheit Crew - 30 czerwca 2020

Oto podstawowe informacje na temat pierwszego tomu głośnej sagi o Kapitanie Ameryce,…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!