strona główna     -     okładka numeru     -     spis treści     -     archiwum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Magdalena Kozak Literatura
<<<strona 24>>>

 

Interes

 

 

Tętent kopyt końskich narastał z oddali, budząc u wszystkich zrozumiałą nadzieję. Las przysłaniał widok, niemniej jednak co do tego charakterystycznego odgłosu nie sposób było się pomylić. Nadjeżdżał Rycerz.

Księżniczka natychmiast zakrzątnęła się po pokoju w poszukiwaniu świeżej chusteczki. Znalazłszy takową, czym prędzej wychyliła się przez okno i zaczęła nią machać gorliwie.

Strażnik wyszedł ze swojej kwatery, stanął w rozkroku i majestatycznie wsparł obie ręce na potężnym, bogato rzeźbionym mieczu – najwyraźniej jednym z tych, które nie przypadły do smaku Paskudzie.

Jezioro zabulgotało, spod jego powierzchni wychynęła ciekawie para gadzich oczu.

– Schowaj się – mruknął Strażnik. – Zobaczy cię i znowu zmarnujesz okazję...

– A właśnie, że niech popatrzy! – wystąpiła z obroną Księżniczka. – Jak widać rozumie nareszcie, że nie należy jeść byle czego...

Paskuda parsknęła, obrażona, po czym schowała się w głębinach. Po chwili tafla wody była znów nienagannie gładka.

Oczekiwany tak gorąco Rycerz wyłonił się wreszcie zza drzew. Jego widok wydarł Księżniczce z piersi przeciągłe westchnienie, Strażnik natomiast zapałał gwałtowną chęcią mordu.

Rycerz był zabójczo przystojny.

Wysoka, strzelista, wyprostowana sylwetka prezentowała się w siodle bez zarzutu. Kłusował płynnie, z nienaganną gracją. Odrzucił hełm, co zapewne było znakiem niesłychanej odwagi, nie dobywał też miecza. Kruczoczarne, gęste włosy falowały na wietrze.

– Zapewne przybyłeś w mojej obronie! – wykrzyknęła Księżniczka, w zachwycie łamiąc konwenanse i odzywając się pierwsza. – Muszę cię jednak przestrzec...

– Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! – odkrzyknął Rycerz przyjemnym, głębokim głosem. – Tylko nie wołajcie smoka, jeszcze nie teraz!

Popatrzyli po sobie, po czym zerknęli ukradkiem na jezioro, zadziwieni. Paskuda jakby zrozumiała, nie wychyliła się na razie.

Rycerz docwałował do Wieży, po czym zgrabnie zeskoczył z konia. W jego ogromnych, ciemnych oczach, okolonych długimi, czarnymi rzęsami, błyszczało niekłamane podniecenie.

– W ogóle nie interesuje mnie Księżniczka! – obwieścił głośno i wyraźnie. – Zupełnie nie jest w moim guście. Mam do was interes...

Sponiewieranej w ten sposób kobiecie zakręciły się łzy w oczach, za to Strażnik rozpromienił się natychmiast.

– Tak? – rzucił zachęcająco.

Rycerz podszedł do niego, z namaszczeniem podając mu dłoń.

– Jestem Gideford Anamirien Młodszy – powiedział. – Młodszy, jak słyszycie. Mój brat, Gideford Anamirien Starszy jest, oczywiście, władcą sąsiedniego Księstwa. Bardzo mu zatem zależy, żebym zawsze i wszędzie to "Młodszy" podkreślał. Nie powinno się nas mylić, z przyczyn politycznych...

– Oczywiście, oczywiście – przytaknął Strażnik gorliwie, ściskając mu palce z zapałem. – A o co konkretnie Waszej Wysokości chodzi?

Gideford Anamirien Młodszy spojrzał na jego prawicę z wyraźną aprobatą.

– Mocny uścisk – pochwalił. – Widzę, że młodej damy strzegą najlepsi z najlepszych... – Zawiesił na Strażniku długie, nieco powłóczyste spojrzenie i ścisnął mu dłoń jeszcze raz, znacząco.

Ten odchrząknął z zakłopotaniem, cofając rękę.

– Czym możemy służyć Waszej Wysokości? – odezwała się lodowato Księżniczka z wysokości swojej Wieży.

Gideford Anamirien Młodszy zadarł głowę do góry, szacując ją dosyć beznamiętnym wzrokiem. Wreszcie pokiwał głową, jakby wynik oceny nie zadowalał go do końca, jednakowoż był wystarczająco pozytywny, by kontynuować grę.

– Mój brat jest, niestety, człowiekiem przeraźliwie tuzinkowym – westchnął. – Ubzdurał sobie, że powinienem się ożenić. Przeszkadza mu, zdaje się, mój swobodny i naturalny styl bycia. Posiadanie małżonki jest, jego zdaniem, jedynym remedium na obecny stan rzeczy, toteż nakazał mi znalezienie takowej. W przeciwnym wypadku osadzi mnie na pustelni.

Pokręcił głową z wyraźną dezaprobatą.

– Nie ma to jak rodzina – westchnął znów. – W ogóle nie mam u nich żadnego wsparcia... – poskarżył się.

– A zatem? – przerwała mu Księżniczka dosyć brutalnie. – Nie widzę związku. Nie jestem, zdaje się, brana pod uwagę. A ten tu oto Strażnik jest na razie bardzo zajęty... – Nie mogła sobie odmówić drobnej złośliwości.

Gideford Anamirien Młodszy popatrzył na Strażnika z niejakim żalem, wziął się jednak w garść.

– Postanowiłem im uciec – oznajmił z emfazą. – Wraz z moim wiernym giermkiem odjedziemy w świat. Tylko on i ja, my dwaj sami przeciw światu. I będę się nazywał Mirien Desdihado, tak, jak zawsze marzyłem...

– Życzę szczęścia – odparła zimno Księżniczka. – Ale co nam do tego?

– Nie puszczą mnie – stwierdził Rycerz. – Za duży skandal, sprawa polityczna itede... Nie znacie mojego brata. Wrodził się w ojca. A tata, jakby to powiedzieć, nie zawsze był wyrozumiałym, dobrym, kochającym...

– Tak, słyszało się to i owo – rzucił ostrożnie Strażnik. – W czym zatem możemy być pomocni?

Gideford Anamirien Młodszy spojrzał na niego z wdzięcznością.

– Wiedziałem, że mnie zrozumiesz – szepnął. – Tak, możecie mi pomóc! – powiedział głośno. – Powiem bratu, że oto odnalazłem kobietę moich marzeń. Przywiozę go tutaj. Oczywiście, każę mu się trzymać z daleka. Przecież jakby zobaczył tę damę, od razu by się zorientował, że to numer.

– Dziękuję – wysyczała Księżniczka przez zęby.

– Nie, żebym miał cokolwiek przeciwko twojej urodzie, o pani! – zreflektował się Gideford Anamirien Młodszy poniewczasie. – Po prostu brat zna mój gust, mógłby więc nabrać podejrzeń... – zaplątał się nieco, umilkł na chwilę, po czym kontynuował. – A wy namówicie tego swojego smoka, żeby mnie na jego oczach krwawo zamordował. Oczywiście, nie tak całkiem na śmierć. Smok jest tresowany, mam nadzieję? – Spojrzał na nich z wyraźnym niepokojem.

Zerknęli po sobie z ostentacyjnym powątpiewaniem.

– Może ją namówimy, żeby dała spokój... – mruknęła Księżniczka.

Strażnik pokiwał głową z namysłem.

– Jeżeli będzie miała motywację... – powiedział.

Popatrzyli na Rycerza z wyraźnym pytaniem w oczach.

Zrozumiał.

– O ile wiem, utrzymanie smoka robi się coraz bardziej kłopotliwe. – Rozpoczął pertraktacje. – Nie ma już, zdaje się, zbyt wielu śmiałków, gotowych na pożarcie. Coraz mniej rycerzy waży się bowiem na ten niebezpieczny krok. Oczywiście, sława twojej urody, o pani, jest powszechnie znana! – Zastrzegł się czym prędzej. – Jednakowoż, wieść o niebywałym okrucieństwie smoka zatacza równie szerokie kręgi. Toteż, jak się domyślam, możecie mieć niejakie problemy z utrzymaniem gadziny przy życiu...

Fachowo zawiesił głos, robiąc znaczącą pauzę, po czym rzucił:

– Proponuję stado tłustych, dobrze wypasionych krów. Zaraz po wykonaniu zlecenia.

– Trzy stada – rzuciła Księżniczka natychmiast. – Zapłata z góry.

Gideford Anamirien Młodszy pokręcił głową.

– Dwa stada, w tym jedno z góry – zaproponował z wyraźnym oporem.

– Dobrze – zgodził się Strażnik i wyciągnął do niego rękę, zanim przypomniał sobie, że bynajmniej nie miał ochoty na ponowny uścisk dłoni Rycerza.

Tamten jednak skwapliwie skorzystał z okazji. Pochwycił dłoń Strażnika oburącz i potrząsnął nią wielokrotnie, wyraźnie ucieszony.

– Wiedziałem, że dojdziemy do porozumienia – stwierdził z wymownym naciskiem.

– Pasiu! – zawołała Księżniczka. – Pozwól no tutaj...

Paskuda wychynęła z jeziora natychmiast, jakby tylko na to czekała. Na pewno podsłuchiwała całą rozmowę. Wyprostowała się i postarała wyglądać jak najokazalej.

Gideford Anamirien Młodszy popatrzył na nią i wyraźnie zbladł. Starał się nie dać niczego poznać po sobie, kolana jednak zadrżały mu w stopniu zastanawiającym.

– Duży ten wasz smok – rzucił słabo.

– Prawda? – Zarówno Strażnik, jak i Księżniczka popatrzyli na Paskudę czule. – Nie jest tak źle z tą aprowizacją...

– Ale dwa stada krów na pewno się przydadzą! – zasugerował z przekonaniem Rycerz. – Może więc...

– Pasiu, czy potrafiłabyś udać, że pożerasz pana rycerza, tak, żeby się nikt nie zorientował, że to lipa? – rzucił Strażnik, ignorując całkowicie jego wypowiedź. – Może przytopić go delikatnie albo co...

Paskuda sięgnęła ku Strażnikowi natychmiast, pochwyciła go paszczą, po czym wciągnęła pod wodę.

– Ale.. – zaprotestował Strażnik, po czym zabulgotał nazbyt niewyraźnie, by dało się cokolwiek zrozumieć.

Paskuda zanurkowała głęboko, po czym wychynęła w sobie tylko znanym miejscu. Położyła Strażnika delikatnie na brzegu pieczary. Ten zaczął kaszleć i parskać gwałtownie.

– Czyś ty oszalała! – zwrócił się do niej z głęboką pretensją w głosie, kiedy już mógł mówić.

Nagle urwał, rozejrzał się wokół.

Dookoła niego piętrzyły się stosy złota, srebra, klejnotów... Smoczy skarbiec migotał i skrzył się w magicznym świetle, dochodzącym nie wiadomo skąd.

Strażnik pokręcił głową, oszołomiony.

– A niech mnie... – wyszeptał, po czym dotknął ciekawie leżącej u jego stóp brylantowej kolii.

Natychmiast posłyszał ostrzegawcze i wyjątkowo pełne irytacji sapnięcie smoka.

– No co ty, Pasiu! – powiedział, porzucając skarb czym prędzej. – W życiu bym ci niczego nie zabrał, znasz mnie przecież. Jesteśmy przyjaciółmi, takich rzeczy się nie robi...

Paskuda uspokoiła się nieco, wciąż jednak łypała na niego nieufnie.

– No dobrze, ale po co mnie tu przyprowadziłaś? – Postarał się zmienić temat jak najrychlej. – Chcesz się pochwalić, jaka jesteś bogata, super. Mamy ci za to kupić trochę krów?

Gadzie oczy popatrzyły na niego z wyraźną pogardą.

– Aaaa, już łapię... – mruknął Strażnik z niejakim podziwem. – Chcesz go tutaj przeszmuglować, żeby myśleli, że utonął... A po jakimś czasie odstawisz go z powrotem.

Paskuda pokiwała głową, wyraźnie ucieszona.

– To nie jest dobry pomysł, Pasiu – orzekł Strażnik zdecydowanie. – Pomyśl, przecież w ogóle go nie znasz. I chcesz mu pokazać swój skarb? Ja, to co innego, na pewno nikomu ani mru mru, rozumiesz. Ale o nim nic nie wiemy. A nuż wróci tu z całą armią i rozkopie pół jeziora, żeby dorwać się do twoich pieniędzy?

Paskuda ponuro zwiesiła głowę i westchnęła ciężko, przekonana.

– Nie znasz może jakiegoś innego miejsca? – poddał Strażnik zachęcająco. – Też taka grota, tylko bez... – zabulgotał znów, bowiem Paskuda porwała go natychmiast, ponownie wciągając pod wodę.

W międzyczasie Księżniczka i Gideford Anamirien Młodszy popatrywali po sobie, zszokowani. Paskuda i Strażnik zniknęli w odmętach, wzburzona tafla wody uspokajała się powoli. Nagle Księżniczka zaczęła głośno, spazmatycznie szlochać. Nawet Rycerzowi zakręciły się delikatne łezki w oczach. Ten Strażnik był taki przystojny...

Woda zabulgotała znów, Paskuda złożyła delikatnie Strażnika na brzegu. Ten poprychał i pokaszlał chwilę, po czym usiadł i oznajmił z zadowoleniem:

– Proszę państwa, dobrze jest!

Oboje natychmiast ukradkiem otarli oczy, po czym spojrzeli na niego pytająco.

– Paskuda ma tam taką podwodną grotę – wyjaśnił Strażnik. – Porwie Rycerza i przetrzyma tam jakiś czas, aż wszyscy uznają, że pożarła go w głębinach i sprawa przycichnie nieco.

– No, nie wiem... – pokręcił głową Gideford Anamirien Młodszy. – To może być niebezpieczne...

– Życie jest niebezpieczne – oznajmił filozoficznie Strażnik, dając gadzinie dyskretny znak ręką. – Zresztą, zobacz sam.

Paskuda porwała Rycerza jednym, sprawnym kłapnięciem, po czym wciągnęła go w falujące odmęty.

 

Gideford Anamirien Starszy popatrywał na swojego młodszego brata z wyraźnym powątpiewaniem.

– Czy na pewno nie było w okolicy łatwiej dostępnych Księżniczek? – rzucił niechętnie.

– Przyszła Księżna Gidefordowa Anamirienowa Młodsza nie może być łatwa! – odparował mu brat zdecydowanie. – Zresztą, miłość nie wybiera!

Dotarli do skraju lasu, zatrzymali się. Władczym gestem dłoni Książę rozkazał wycofać się konwojującym ich strażnikom. Usłuchali natychmiast.

Bracia wyjechali ostrożnie zza linii drzew. Księżniczka uśmiechała się do nich zachęcająco, powiewając z okna Wieży olśniewająco czystą, białą chusteczką.

– Oto i moje przeznaczenie! – oznajmił Gideford Anamirien Młodszy z emfazą. – Nie jedź dalej, bracie, to może być niebezpieczne, a ze względu na dobro Księstwa nie możesz przecież narażać swojej drogocennej osoby. Wnet pokonam smoka i powrócę tu do ciebie z piękną narzeczoną...

Gideford Anamirien Starszy pokiwał głową, zgadzając się. Tak czy owak, wkrótce skończą się kłopoty z tym jego cholernym, utrapionym braciszkiem. W ten czy w inny sposób, ale się skończą.

– Uratuję cię, o pani! – zakrzyknął Gideford Anamirien Młodszy, zrywając konia do skoku.

Pocwałował w dół, ku Wieży, unosząc do góry swój drogocenny, rodowy miecz. Księżniczka machała chusteczką z niesłabnącym zapałem. Poza nią nikogo najwyraźniej nie było w pobliżu.

Rycerz był już całkiem blisko Wieży, gdy spokojna dotąd toń jeziora wzburzyła się i zafalowała.

Z wody wyłonił się najpaskudniejszy potwór, jakiego Gidefordowi Anamirienowi Starszemu zdarzyło się kiedykolwiek oglądać. Książę zadrżał ze zgrozą.

Szybkimi uderzeniami skrzydeł gad wzbił się ponad Wieżę, zastygając na chwilę w powietrzu na tle zachodzącego słońca. Przez ułamek sekundy scena wyglądała niesłychanie poetycznie i malowniczo... Zaraz jednak potwór zapikował w dół, by z wyjątkowo niepoetycznym chrupnięciem porwać jeźdźca z konia i błyskawicznym rzutem zanurzyć się wraz z ofiarą w odmętach. Woda zadrżała i uspokoiła się niemalże natychmiast. Wszystko wokół zastygło w bezruchu i tylko ogłupiały koń błąkał się pod Wieżą bez celu, co i rusz kwicząc żałośnie.

No to pięknie. Mam gówniarza z głowy, pomyślał Gideford Anamirien Starszy... nie, teraz już tylko Gideford Anamirien.

Popatrzył w dół na Księżniczkę, która ostentacyjnie szlochała, ocierając łzy olśniewająco białą chusteczką. Gideford Anamirien zdjął z głowy hełm, zdobiony pawimi piórami. Skłonił się jej eleganckim, zamaszystym gestem, po czym spokojnie zawrócił konia i powrócił do swego orszaku.

 

Mirien Desdihado grzał się przy naprędce przygotowanym przez Strażnika ognisku, kichając co jakiś czas. Konstrukcja stosu pozostawiała wiele do życzenia, Strażnik popatrywał na ogień z niezadowoleniem. Któż mógł jednak przewidzieć, że Książątko po paru kroplach wody przeziębi się w samym środku lata i trzeba będzie improwizować ognisko z okolicznych krzaków. Było to wszakże jedyne wyjście, za nic bowiem Strażnik nie zaprosiłby Rycerza do swojej kwatery.

– Powinien już tu być. – Rycerz co chwila rzucał niespokojne spojrzenia poza krąg światła. – Niemożliwe, żeby mnie tu tak zostawił...

Księżniczka ziewnęła, wsparta łokciem o parapet okna. Miała już serdecznie dosyć całej tej historii i nie mogła się doczekać chwili, kiedy przystojny Desdihado ich opuści.

Była już bardzo późna noc, kiedy nareszcie usłyszeli powolne człapanie muła i nieśpieszne szuranie nogami giermka.

Rycerz przysypiał już, poderwał się jednak natychmiast. Giermek z mułem wkroczyli w migotliwy blask dogasającego ogniska.

– No, jesteś nareszcie! – powiedział Mirien Desdihado z wyraźnym wyrzutem. – Ile ja się tu naczekałem...

– Ano, panie – odparł tamten, niewzruszony. – Się trzeba było pożegnać ze wszystkimi, nie? To i się trochę zeszło...

– Nic to – rzucił Rycerz zdecydowanie. – Jedziemy. Tylko my dwaj, naprzeciw całemu światu!

– Ano. – Pokiwał głową giermek. – No to jedźmy. – Rozejrzał się wokół bez specjalnego entuzjazmu.

Mirien Desdihado pobiegł do konia, czekającego w krzakach. Strażnik zawahał się chwilę, po czym podążył za nim.

Rycerz spojrzał na niego i rozpromienił się.

– Miałem nadzieję, że przyjdziesz się pożegnać... – wyszeptał, ujmując jego dłoń i przyciskając do piersi. – Jakże ja ci się odwdzięczę?

– Stada są w porządku, Paskuda już się cieszy... – odparł wymijająco Strażnik, po czym przełamał się i wypalił wreszcie: – Jak zostaje się Rycerzem?

– Takim, jak ja? – Uśmiechnął się z wyższością Mirien Desdihado. – To się trzeba urodzić!

– A jeżeli ktoś się nie urodził... – rzucił słabo Strażnik. – To ma jakieś szanse?

Rycerz pomyślał przez chwilę, puszczając rękę Strażnika i drapiąc się po brodzie, po czym rozpromienił się jeszcze bardziej.

– Mógłbym cię wziąć na giermka – zaproponował, klepiąc go czule po ramieniu. – Ten, którego mam teraz, jest trochę mało zaangażowany, niestety. Ty za to nadawałbyś się dużo lepiej. Bylibyśmy razem, ty i ja, przeciw całemu światu! A kiedy już dokonalibyśmy wielu wspaniałych czynów, i służyłbyś mi wiernie... – Tu zawiesił na nim znaczące spojrzenie. – Mógłbyś wtedy zostać uszlachcony i pasowany na rycerza. A co, chciałbyś? – zapytał z wyraźną nadzieją w głosie.

Strażnik wycofał się natychmiast.

– Nie, skądże – powiedział, niemalże oschłym tonem. – Tak tylko pytałem. Z ciekawości.

Rycerz posmutniał.

– No, trudno – westchnął z wyraźnym rozczarowaniem.

Wskoczył na konia jednym, zgrabnym ruchem.

– Żegnajcie, moi mili! – zakrzyknął, najwyraźniej nie bardzo dbając już o konspirację. – Witaj, Świecie! Witaj, Przygodo!

Spiął konia, by ten zamachał w powietrzu przednimi kopytami, po czym pogalopował przez krzaki. Giermek westchnął, dosiadł muła i flegmatycznie podreptał za swoim panem.

– Witaj, śnie – orzekła Księżniczka z przekąsem, rozcierając zdrętwiały łokieć.

– Nie jest źle – powiedział Strażnik, zadzierając ku niej głowę. – Mamy spokój na jakiś czas. No i Pasia ma co jeść...

Paskuda zabulgotała z jeziora w jego kierunku, tym razem wyjątkowo pochlebnie.

– Muszę jednak przyzwyczaić się do myśli pozostania dziewicą do końca swoich dni – rzuciła jeszcze Księżniczka, po czym zniknęła w głębi swojego pokoju.

Strażnik popatrzył w jej okno z namysłem.

Czy to może jednak była jakaś aluzja? – zastanowił się.

W końcu poddał się, wzruszył ramionami i powędrował do swojej kwatery. Rozebrał się, położył na łóżku i wbił oczy w sufit. Pewne pytanie wciąż kłębiło mu się pod czaszką i nie dawało spać.

 
 
Spis treści
451 Fahrenheita
Literatura
Bookiet
Recenzje
Spam(ientnika)
Hormonoskop
Ludzie listy piszą
Galeria
Idaho
Andrzej Pilipiuk
Andrzej Zimniak
Romuald Pawlak
Piotr K. Schmidtke
Eryk Remiezowicz
Adam Cebula
Adam Cebula
Adam Cebula
Tadeusz Oszubski
Adam Cebula
Iwona Surmik
Magdalena Kozak
Marcin Mortka
Alastair Reynolds
P. Nowakowski
Kaim
XXX
Steven Erikson
Neil Gaiman
Paul Kearney
Romuald Pawlak
 
< 24 >