ISSN: 2658-2740

Magdalena Kozak „Nocarz”

Patronaty F-ta Fahrenheit Crew - 21 lutego 2006

kozak nocarzO tym, że wampiry spacerują spokojnie po ulicach Nowego Orleanu, Nowego Jorku, a nawet Sankt Petersburga, wiemy już od dawna. Widzieliśmy w „Wywiadzie z wampirem”, „Blade”, „Nocnym patrolu”… Ale w takim razie co z wampirami na ulicach Warszawy, Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Białegostoku? Oczywiście, możemy bezpiecznie założyć, że ich tam nie ma, że NAM nic nie grozi. Jednak czy taka jest prawda?

Jak kto woli. Można żyć w słodkiej nieświadomości i pewnego dnia (a raczej nocy) paść niewinną ofiarą. Można machnąć ręką, pobłażliwie się uśmiechnąć na myśl o fikcji literackiej, a potem stać się kolejnym komunikatem o „wyszedł z domu i nie wrócił”. A można też, jak młody, ambitny pracownik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, stanąć twarzą w twarz przed wyborem większym, niż życie, opowiedzieć się po stronie Służby i Ojczyzny i nieoczekiwanie znaleźć się… po drugiej stronie. Można też przeczytać książkę Magdaleny Kozak, aby przynajmniej wiedzieć, co się na nas czai w podmiejskiej willi, wielkomiejskiej spelunce, czy nawet podczas niedzielnego spaceru. Bo wampiry są wśród nas. Zawsze były. Dziś tylko zamieniły aksamitne pelerynki na eleganckie garnitury, a garbatych, kulejących Igorów na znacznie efektywniejsze kontakty ze światem przestępczym.

W tym wszystkim my, zwykli ludzie bylibyśmy zapewne niczym więcej, niż rzeźnym bydłem, jednak na szczęście wciąż jeszcze jest ktoś, kto chce nas bronić. I choć trudno w to uwierzyć, tym kimś jest… nasze państwo. Nawet jeśli robi to po cichu.

I niech nikogo nie zwiedzie urocza powierzchowność Autorki. Kiedy Magda Kozak pisze o służbach specjalnych, to wie o czym pisze. I kiedy pisze o militariach, to… wie, o czym pisze tym bardziej. Może dlatego, że walka z siłami ciemności, to nie ckliwy romansik. A Magda Kozak najwyraźniej wie, o czym pisze. Nie pytajcie skąd…
Oficjalna strona autorki

Fragment recenzji: Książka jest niezwykła, to połączenie horroru, urban fantasy i powieści sensacyjnej. Fabuła zawiera się w ośmiu częściach, które teoretycznie stanowią odrębne historie. Jednak główne przesłanie, wątek nadrzędny rozwija się chronologicznie wraz z kolejnymi opowiadaniami i spaja wszystko w jedną całość.

 

Mogą Cię zainteresować

Frank Herbert „Bóg Imperator Diuny”
Fantastyka Fahrenheit Crew - 31 marca 2009

Rebis Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy…

Ina Goldin „Przekleństwo”
Opowiadania Ina Goldin - 26 kwietnia 2014

Prefektura Nagasaki, Japonia, 1945 rok   Yukari składała żurawiki origami. Ostatnie dni…

Nowa superprodukcja Audioteki i Prószyńskiego – „Lśnienie” Stephena Kinga
Muzyka Fahrenheit Crew - 21 kwietnia 2016

Dzisiaj, 21 kwietnia 2016 roku, ma miejsce premiera kolejnej superprodukcji Audioteki, tym…

Fahrenheit