strona główna     -     konkurs     -     archiwum fahrenheita     -     stopka redakcyjna     -     napisz do nas
 
Spis Treści   Logo
DZIAŁY STAŁE

451 FAHRENHEITA

LITERATURA

LETNIE KONKURSY

BOOKIET

RECENZJE

SPAM (IENTNIKA)

KOMIKS

WYWIAD NUMERU

STOPKA

HOR-MONO-SKOP

LUDZIE LISTY PISZĄ


PUBLICYSTYKA

Krajobraz po apokalipsie - Adam Cebula
"...Muszę zacząć od wyjaśnienia: to nie jest recenzja. Recenzje trzeba umieć pisać, ja nie umiem. Nie jest to żadna kokieteria, inni też nie potrafią..."

Wirtualność skrzeczy - Adam Cebula
"...Mój kolega przekonał mnie w zasadzie, że jesteśmy młodzi, przynajmniej wirtualnie. Kiedy ludziska zaczynają się przekonywać, że są młodzi, to znaczy nie bardzo są..."

Z Masłowską
w fantastycznej kapuście
- Adam Cebula
"...Sprawa Masłowskiej wraca jak uparta mucha. Tak na początek trzeba by ustalić, czy to w ogóle powinno nas obchodzić. Pech polega na tym, że słynny paszport polityki..."

Piszemy bestselera - Andrzej Pilipiuk
"...W poprzednim odcinku odwiedziliśmy naszych przodków w XVII wieku (osobom, które wymiotowały podczas czytania, składam niniejszym przeprosiny), może pora więc zastanowić się nad problemem zasadniczym..."

Kiedy ludzkość
wejdzie na drzewa
- Tomasz Pacyński
"...Tak przed ponad trzydziestu laty mówił Freeman Dyson. Były to czasy szczytowego optymizmu jeśli chodzi o podbój kosmosu. Napędzany zimną wojną wyścig rakietowy..."

Strzał w hydrant - W. Świdziniewski
"...Niedawno, z racji moich zainteresowań, byłem na zlocie motocyklowym w Wasilkowie pod Białymstokiem. Klasyczna impreza motocyklistów: piwo, koncerty na świeżym powietrzu..."

Piękna krzywda - Konrad Bańkowski
"...Piękne wspomnienia można pielęgnować, albo zabić. Co ciekawe, czasem można je zabić myśląc, że się je pielęgnuje. Coś mniej więcej w tym stylu zrobiło wydawnictwo Muza..."

My own private... - Idaho
"...Zdecydowałem się na zrobienie porządku w akwarium. To niewielki szklany zbiornik, a rybki w nim mieszkające rozmnożyły się ponad ludzkie wyobrażenie. Narosło w nim także dużo zielska..."

PeKaeSem 01, Reaktywacja - Piotr Schmidtke
"...Namnożyło się ostatnio wszelkiej maści kontynuacji, ciągów dalszych, prequeli, sequeli, czy wreszcie "nowych opowieści z...", że o wymienionej w tytule reaktywacji już nie wspomnę..."

Zwyczaje - Taka Naka
"...Zapytała mnie kiedyś mać jedna, jako żem stara fandomówa, czy nie boję się jeździć po konwentach - podobnież pije się tam, kradnie, przeklina a i do bójek dochodzi..."

What is the Matrix? - Ostuda vs. Bańkowski
"..."Matrix: Reaktywacja" to druga z trzech części filmu, który zdołał poruszyć wyobraźnię rzeszy widzów, mimo że to jeszcze nie koniec historii, przygotowanej dla miłośników kina przez braci Wachowskich..."

Kto zamawiał ruskie?! - Paweł Laudański
"...Po przedwczesnej śmierci Arkadija Strugackiego jego młodszy brat Borys zajął - jak najbardziej zresztą zasłużenie - pozycję najwyższego autorytetu współczesnej rosyjskiej fantastyki..."



PARA - NAUKA I OBOK

Koestler przeciw Kopernikowi - A.Cebula
"...Z jakich powodów komuniści nie lubili Orwella, to łatwo zrozumieć. Trochę mniej oczywiste, zwłaszcza z punktu dzisiejszego czytelnika, jest to, że nie lubili Poppera..."


 
LITERATURA

Ślepy komin - Krzysztof Kochański
"...Dawno temu, w czasach, gdy bociany przynosiły ludziom dzieci, w pewnej wiosce mieszkało młode małżeństwo. Mąż wybudował chatę z obszerną izbą, spiżarnią i kuchnią..."

Rajd - Kot
"...Tydzień. Siedem dni upłynęło od chwili, gdy ogłoszono stan najwyższego pogotowia. Wtedy po raz pierwszy zawyły syreny i głos w interkomach oświadczył, że znajdujemy się na granicy zasięgu dalekosiężnych skanerów..."

A wszystko to... - Andrzej Świech
"...To nie powinno trwać tak długo, pomyślał Robert. Wszystkie te opowieści o całym życiu przepływającym przed oczami, zawsze je wyśmiewał..."

Przeziębienie - Cezary Frąc
"...Od wczoraj bolało mnie gardło i ciekło mi z nosa, toteż uznałem, że czas udać się do lekarza. Zadzwoniłem do wspólnika i uprzedziłem go o mojej czasowej absencji. Miałem tylko nadzieję, że w firmie nic się nie stanie..."

Hum IV - Grzegorz Buchwald
"...Co? Myślisz, że na to pytanie łatwo odpowiedzieć? O nie, koleś! O nie! Wydaje ci się, że co, że to tak zawsze się udaje? O ho! ho!! Nie zawsze! Ale tym razem, rzeczywiście SIĘ udało..."

Życie pełne piękna - Ondřej Neff
"...Mężczyzna siedział naprzeciwko mnie, w przedziale górnej części wagonu wahadłowego linii kolejowej, łączącej dworzec na Smichovie z Dworcem Głównym od sierpnia 2002..."



EFEMERYDA

Huan Baton - Mariusz Czylok
"...Huan Baton wąchał kwiaty od spodu. Cieniutka warstwa gleby przykrywała całe jego ciało, jak cieplutka kołderka. Odpoczywał..."



ZAKUŻONA PLANETA

Pańskie dokumenty proszę - RBD
"...No tak... Powiedziałem sobie po przeczytaniu tego opowiadania. Tak... Mało brakowało, abym napisał coś podobnego. Szczerze mówiąc, to zacząłem..."



NA CO WYDAĆ KASĘ

Uśpione archiwum - Wawrzyniec Podrzucki
"...Coraz więcej było zwiastunów nadchodzącego przesilenia. Poziom wody obniżył się zauważalnie, a jej powierzchnię zniekształcił łańcuch płytkich zaklęśnięć, obracających się powoli jak żarna. Fauna Rzeki także nie pozostała obojętna..."

Sługa Boży - Jacek Piekara
"...Nie odmawia się Rakshilelowi. Kiedy jego służący powiadomił mnie, że mistrz czeka, natychmiast założyłem płaszcz i wyszedłem na ulicę. Było bardzo gorąco, parno wręcz, i smród z rynsztoków porażał nozdrza. Nienawidzę miast..."

Pogrzeb czarownicy - Artur Baniewicz
"...Kamieniołom był stary, miejscami nawet porośnięty. Słabo jednak i jadąc między rachitycznymi drzewkami, Debren czuł na sobie spojrzenia. Pół tuzina ludzkich, jedno końskie. Koń, wbrew pozorom, nie obsługiwał żadnego z kieratów czy cebrociągów..."

Dilvish Przeklęty - Roger Zelazny
"...Gdy Dilvish Przeklęty wyjechał z Portaroy, próbowali zatrzymać go w Qaranie, potem w Tugado i znów w Maestarze, Mycarze i Bildeshu. Pięciu jeźdźców czekało na niego na drodze do Dilfaru..."



POWIEŚĆ INETRAKTYWNA

Instrukcja obsługi - Dawid Brykalski
"...Ponieważ z Internetu korzystają tylko ludzie o ponadprzeciętnej inteligencji, z pewnością już wiecie, co to będzie - wspólnie napiszemy powieść w odcinkach! Każdy z Was może być autorem kolejnego rozdziału bądź fragmentu. Nie stawiamy prawie żadnych wymagań. Prawie. Co więcej mamy coś do zaoferowania - miejsce na publikację Waszych tekstów oraz nagrody książkowe..."

Fotografia z urokiem w tle - Dawid Brykalski
"...Nie minęło wiele chwil od momentu kiedy ją znalazł, a już prawie się zadurzył. W każdym bądź razie było mu na przemian ciepło i zimno. Serce biło szybciej, krew jakby płynęła żwawiej. Ogólnie czuł się jakoś przyjemnie podekscytowany, myśli bez ustanku powracały do niej, krążyły niczym nocny motyl wokół świecy..."


 
 

Poprzednia 01 Następna