strona główna     -     okładka numeru     -     spis treści     -     archiwum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Fahrenheit Crew Literatura
<<<strona 03>>>

 

Literatura

 

 

Ze wspaniałej ławicy została snująca się od szyby do szyby grupka znerwicowanych rybek. Wampir tłumaczy, że taki jest archetyp, i inaczej niż wprowadzając blady strach, nie może. Rybki leją na archetyp i wytrzeszczonymi oczkami wołają o pomoc. Naiwnie wierzą, że ktoś zwróci uwagę.

Hodowcy drobiu nadal pikietują na trawniku. Rozsierdzeni do granic przez Rzecznika prasowego, który niestrudzenie uprawia zbyt skomplikowaną jak dla niego sztukę negocjacji, zaczęli straszyć ściągnięciem do wsparcia swoich racji pingwinów. Pierwszy, przerażony wizją ataku nielotów z platfusem, złapał za telefon i wydzwania w poszukiwaniu dostawcy śledzi. W przerwach sarka na wampira za wyczerpanie zapasów strategicznych.

Sekretarz Redakcji jak zwykle uwinęła się z robotą przed czasem. Wolne chwile spędza w oknie, leniwie dźgając dzidą skłębionych pod nim drobiarzy. Naczelny przysunął fotel w pobliże i przysłuchuje się okrzykom bólu. Twierdzi, że znakomicie komponują się z tymi, które dobiegają z piwnicy, gdzie Szefowa kończy pracę z autorami.

GIN rozbraja minę, którą dla zabicia czasu podłożył pod własne krzesło. Mocno się stara, bo wstać póki co nie bardzo może, a dzbanek mojej herbaty, było nie było, wypił. Ja zbieram się do wyjścia. Lepiej chyba, żeby nie było mnie w pobliżu, jak już GIN się zdecyduje, który kabelek przeciąć. Jakoś tak dziwnie popatrzył się na mnie, kiedy zaproponowałem piwko na rozruszanie krążenia.

Słowem – październik. Zrobiło się sennie, rzeczy biegną swoim własnym tempem, a Redakcja robi co może, żeby nie przeszkadzać im w tym. Nie bardzo wiemy, do czego to doprowadzi, ale – jak uspokaja Naczelny – do czegoś na pewno. Tej myśli się trzymamy i zbieramy siły. Wieczory stają się coraz dłuższe a przecież butelki nie opróżniają się same. Poza tym – porażający brak rozrywek.

Dziwna ta jesień. Wiele rzeczy wśród słoty i chłodu zdaje się wyglądać zupełnie inaczej. Można by pomyśleć, że to, czy widać słońce, czy nie, ma jakieś znaczenie. A nawet wampir zaprzecza i kiwa z politowaniem głową. Jeśliby wierzyć mu na słowo, wszystko powinno być jak zwykle. Z drugiej strony, niektórym wystarcza do szczęścia sześćdziesięciowatowa żarówka. No i co z tym zrobić?

Pierwszy podpowiada, żeby stłuc żarówkę, wtedy w ciemności będzie można w spokoju oddać się grom towarzyskim. Tyle, że nadal mamy tu nie byle jaką dzidę i minę, która tylko marzy o tym, żeby się rozerwać. Niczym nie różni się w tym od członków Redakcji, a mimo to nie ma chętnych do zabawy z jej udziałem. Nikt też nie chce grać w Monopol, bo trudno o przeciwników, którzy nie zaczynają oszukiwać na naszą korzyść, kiedy GIN bawi się swoją giwerą. I nawet kulkami zrobionymi z walających się wszędzie tekstów już we mnie redaktorzy nie rzucają. Jakbym nagle zrobił się całkiem niepotrzebny. Być może czas poszukać własnej sterty śmieci.

Strach myśleć, co się będzie działo w listopadzie. Wygląda na to, że najlepszym wyjściem byłoby zapaść w sen zimowy. Tak na miesiąc, bo potem spadnie śnieg, a na jego widok niektórzy w Redakcji dostają małpiego rozumu. Tu rzucić, tam się przeczołgać. Ta...

Tymczasem przedstawiamy efekty pracy, zaskakujące jak zawsze, a szczególnie tych, którzy wbrew sobie oraz mniej ważnym przeszkodom (za to przy wsparciu żądła Szefowej) ją wykonali. Październikowy zestaw literacki to sześć opowiadań. Przed Wami Konrad Bańkowski, Alexandra Janusz, Krzysztof Kochański, Łukasz Kulewski, Marta Sadowska i Piotr Schmidtke. Miłej lektury.

 

Wasz Literaturoznawca

 

GIN mówi, że niebieski, więc zmykam. Niezależnie od efektu, pewniej będę się czuł z daleka od siedziby Redakcji.

 
 
Spis Treści
451 Fahrenheita
Literatura
Bookiet
Recenzje
Zatańczysz pan...
(Spam) ientnika
Zapytaj GINa
Komiks
HOR-MONO-SKOP
Ludzie listy piszą
Konkursy
Andrzej Pilipiuk
Paweł Laudański
Piotr K. Schmidtke
Adam Cebula
W. Świdziniewski
Adam Cebula
Tomasz Pacyński
Konrad Bańkowski
Paweł Leszczyński
Idaho
Adam Cebula
Krzysztof Kochański
Łukasz Kulewski
Piotr Schmidtke
Konrad Bańkowski
Alexandra Janusz
Marta Sadowska
KRÓTKIE SPODENKI
Dawid Brykalski
Krzysztof Sochal
Andrzej Ziemiański
Romuald Pawlak
Elisabeth Moon
Elisabeth A. Lynn
Harlan Ellison
Robert Silverberg
Tomasz Piątek
XXL
 
< 03 >