numer XLIV - styczeń-luty 2005
fahrenheit  on-line     -     archiwum     -     archiwum szczegółowe     -     forum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Szczepan Twardoch Literatura
<<<strona 31>>>

 

Królewskie pytanie

 

 

– Wasza Królewska Mość życzy sobie jeszcze czegoś?

– Nie. Możesz odejść, Andrzeju.

Kiedy osobisty kamerdyner króla, kłaniając się nisko, zamknął za sobą drzwi, Edward XII opadł ciężko na fotel przed wielkim, empirowym biurkiem. Wsparł brodę na dłoniach, łokcie zaś na intarsjowanym kością słoniową blacie, gapiąc się na wiszący nad drzwiami swój nowy nabytek – prawdziwego, piekielnie drogiego Watteau. Smutne oczy mężczyzny w stroju błazna patrzyły na króla, który nie potrafił powstrzymać odruchu współczucia.

Mój przyjacielu, czujemy to samo, pomyślał Edward XII i z żalem spojrzał na niezłą kopię Davida, wiszącą na ścianie po prawej. Ten śródziemnomorski mikrus wyglądał na całkiem wysokiego – miał jeszcze wokół głowy wianuszek dłuższych włosów, jeszcze nie był cesarzem – ale jego oczy widziały już złote pszczoły, i własnoręcznie włożoną na skronie koronę.

Niech cię szlag. Naszego królestwa nawet nie chciało ci się podbić, przeklęty żabojadzie, pomyślał król. Żabojadzie, czy Korsykańczyku, jedna zaraza. I tak pewnie o naszym potężnym kraju wspomniał ci zaledwie jeden czy drugi z twoich marszałków, czyniąc pogardliwy ruch ręką. Ach, a tatko tak ślicznie umundurował tych naszych grenadierów gwardii. Może nawet dopiero w drugiej bitwie ponieśliby sromotną klęskę, w pierwszej cofając się z honorem. Ale tobie nawet nie chciało się pofatygować na tę naszą zabitą deskami prowincję. A tatko już miał przygotowany akt abdykacji – żeby zrzec się korony na rzecz jakiegoś twojego porucznika albo kapitana, bo każdy wyższy oficer pewnie by wolał w pułku siedzieć, niż zostać królem naszego arcyważnego państwa.

Drzwi królewskiego gabinetu otwarły się z hukiem. Ciągnąc za sobą jakiegoś gacha, do pokoju wpadła tyłem rozszczebiotana królowa Weronika. Przez chwilę nie rozumiała powodu zakłopotania, widocznego na twarzy swego nowego amanta, który spuścił wzrok pod pełnym nienawiści spojrzeniem króla. Zdawało się jej, że młody hrabia Roggen właśnie rozpoczyna jakąś podniecającą grę, przymilała się więc i zapraszała na pokoje. Kiedy wreszcie odwróciła się, na widok swego koronowanego małżonka wydęła pogardliwie wargi i fuknęła:

– Wasza Królewska Mość miał być na manewrach, nieprawdaż?

A niechże ci cycki odpadną, zdziro jedna, pomyślał król, przyglądając się w milczeniu hrabiemu, który próbował dyskretnie się wycofać.

– Zaczekaj, słodki Justynie! – powstrzymała hrabiego królowa. – Widzisz, on taki delikatny, sam widzisz, jak bardzo uraziło go twoje... wasze grubiaństwo. Wasza Królewska Mość, jak się obiecuje że się jedzie na manewry, to się jedzie, bo potem takież krępujące sytuacje powstają – paplała dalej.

Bodaj byś wyłysiała, macioro chutliwa, pomyślał król i dalej milczał ponuro. Królowa wraz gachem, który skłonił się niedbale, wyniosła się do sąsiedniego pokoju.

Żona Napoleona też nie należała do najcnotliwszych, próbował pocieszyć się upokorzony król, lecz porównanie królowej Weroniki do Józefiny wypadało wyjątkowo blado. Cała Europa bawi się w Wiedniu, tylko mnie nie zaproszono. W Austrii pewnie w ogóle nie wiedzą, że jest sobie takie małe północne królestwo, a Aleksander myśli, żeśmy jego gubernią. Niech szlag trafi takie życie. Bodajbym nie był królem, mógłbym przynajmniej wyjechać i mówić, że jestem Szwedem albo, lepiej, Niemcem. W tym Wiedniu nawet te śmieszne Polaki brylują, donaszają szwoleżerskie mundury, a nas nie zaproszono. A niechże was, wcale nie chciałbym tam jechać. Z żoną-zdzirą, gwardią z dziadów w ładnych mundurach i z dworzanami – bandą wygłodniałych malwersantów, ładnie bym tam wyglądał... – dumał. Z głębokiej refleksji wyrwało go pukanie do drzwi.

– Panie, wieści z parlamentu przynoszę...

Parlament. Psia jego mać. Zdzira jest, jak ona to mówi? – liberalna i zachciało jej się parlamentu – trzeba było całe wschodnie skrzydło zamku oddać tej hałastrze.

– Czego znowu chcą ci sklepikarze, rzeźnicy i szewcy?

– Wasza Królewska Mość raczy wybaczyć mi bezczelność, ale ostatnio przyjęta uchwałą zabrania się Waszej Miłości wyrażać w taki sposób o parlamentarzystach, nawet w rozmowach prywatnych... – odpowiedział głos zza drzwi.

– Och, zamknijże mordę, utrapiony marszałku, synu hycla i wielkiej kurwy! – ryknął król.

– Wasza Miłość nie może tak się do mnie zwracać, bo reprezentuję tutaj naród naszego...

– Właź, synu psa i suki, bo cię każę powiesić i wychłostać – ryczał dalej król.

Andrzej otworzył drzwi i do gabinetu wkroczył dumnym krokiem marszałek parlamentu, Atanazy Ogerman, syn rzeźnika i rzeźnikowej żony, chociaż co do pierwszego, jak powtarzała matka i wszystkie (dwie) gazety, nie można mieć pewności. Osoba marszałka Ogermana, postury miernej, obdarzona za to sporym brzuszyskiem, opiętym atłasową kamizelką ze złotą dewizką i grubym, złotym łańcuszkiem stanęła przed biurkiem i bezceremonialnie zasiadła na pięknym taborecie.

– Wasza Miłość nie może mnie powiesić ani wychłostać, bo jako przedstawiciela narodu tknąć mnie nie można, jak mówi nasza konstytucja. I niech Wasza Miłość raczy nie mówić po raz kolejny, co myśli o naszej konstytucji, bo ja już to wiele razy słyszałem...

– Zamknij ten swój rzeźniczy pysk, Ogreman, i gadajże, czego chce ode mnie ta twoja banda opryszków i złodziei? – powiedział król, już spokojniejszy.

– Wypraszam sobie, Wasza Miłość nie powinien zwracać się w ten sposób do członka parlamentu, ani takich obelg rzucać na reprezentantów ludu. Daruję jednak Waszej Miłości, bo wiem, jak Wasza Miłość nie cierpi posiedzeń w parlamencie. Przyszedłem tu w innej sprawie. Otóż, ile Wasza Miłość zapłacił za to malowidło? – Ogerman wskazał na Watteau nad drzwiami – Mówią niektórzy, że za dużo, że można by za to wystawić pułk strzelców konnych...

– Można, a pewnie, ale po co nam pułk strzelców konnych? Poza tym kupiłem to z mojej prywatnej szkatuły – zaperzył się król.

– Niechże mi Wasza Królewska Mość oczu nie mydli, bo z prywatnej szkatuły Waszej Królewskiej Mości, to można by kupić dwie szaserskie czapki, a nie pułk, o tym wie każde dziecko w kraju. I jak może Wasza Wysokość pytać, po co nam pułk strzelców konnych? Nasza armia powinna być potężna, aby nasi wrogowie się nas bali!

Król roześmiał się na głos i powiedział:

– Czyś ty do cna zgłupiał, utrapiony morderco wieprzy? Na cóż nam więcej żołnierzy? Choćbyśmy każdego mężczyznę w tym kraju ubrali w czako i dali mu karabin i tak nie będzie z tego armii! Przecież nas mógłby podbić nie tylko każdy nasz sąsiad, ale wystarczyłoby, żeby jakiś potężniejszy hrabia dał szable swoim lokajom, i nie dłużej jak po trzech dniach wkraczałby do stolicy!

– Wasza Miłość raczy zapominać o naszym wyborowym pułku gwardyjskim! – Ogerman, krzycząc, uniósł się z krzesła.

– Pułk gwardyjski! Dobre sobie! Czyś ty, synu wiejskiego idioty, widział kiedy pułk?! – Król z niedowierzaniem popatrzył na Ogermana.

– Pewnie, żem widział! A cóż to, czyżby Wasza Wysokość już zapomniał, kto defiladę odbierał nie dalej jak dwie niedziele temu?

– Ogerman, ja zawsze wiedziałem, że z ciebie ostatni dureń, ale nie mów mi, że marszałek naszego parlamentu twierdzi, że nasz pułk gwardyjski to pułk...

Ogerman nie do końca zrozumiał i przez chwilę spoglądał na króla spode łba. W końcu król wyjaśnił.

– Ja się nie dziwię, żeś ty deputowanym został, Ogerman. Ojciec twój przybrany, rzeźnik, pewnie bał się, że nie będziesz umiał zliczyć do trzech, imbecylu patentowany, i jatki do ruiny doprowadzisz. Mógł cię, figlarz jeden, do napychania kiełbas wysłać, nie do parlamentu...

– Wasza Miłość raczy wyjaśnić i odpowiedzieć na moje i parlamentu zapytanie – przerwał królowi marszałek.

– Słuchaj, psi ogonie, nasz pułk u naszych sąsiadów mógłby od biedy ujść za kompanię, ale z tych słabszych kompanii! A wyborowy to on jest, a jakże! Wybrano do niego największe ofermy i najgorszych dziadów z okolicy, bo jaki inny człowiek poszedłby do wojska, w którym na jednego generała przypada trzy i pół tuzina żołnierzy, a generałów jest niewielu! Nas podbić może każdy, nawet dzicy Murzyni z dalekiej Afryki, jeżeli byłoby ich więcej niż dwie setki!

Marszałek parlamentu nie tracił spokoju.

– Wasza Królewska Mość ma pewnie rację. Tym bardziej potrzebny nam jest pułk konnych strzelców...

– Ogerman, zejdź mi z oczu, bo cię zastrzelę! Pułk, albo nawet cztery pułki, w niczym nie zmienią naszej sytuacji. U naszych sąsiadów więcej jest lekarzy w wojsku niż my mamy żołnierzy. Dlatego, od pułku wolę tego prawdziwego Watteau...

– Ja nie wiem, z czego ono tam jest zrobione, to malowidło, ale wiem, że Wasza Wysokość kupił go za pieniądze ze skarbu państwa, i to nam się nie podoba, i protestujemy, i stanowczo nie wolno Waszej Wysokości, i odezwę do ludu wystosujemy, o! – Uniósł się Ogerman.

– Straż! – ryknął król w odpowiedzi.

Po dłuższej chwili, wypełnionej dumnym i zawziętym milczeniem Ogermana, który splótł ręce na piersi i zadarł godnie podwójny podbródek, patrząc w jakiś punkt za królem, do gabinetu wkroczyło trzech strażników, pośpiesznie dopinając kurtki. Król władczo, w swym mniemaniu, skinął ręką i rozkazał:

– Zabrać tego padalca i aresztować, za obrazę majestatu.

Trzej strażnicy bez entuzjazmu unieśli Ogermana z taboretu i wyprowadzili za drzwi. Kamerdyner zamknął je za nimi bezszelestnie. Król zaczął roztrząsać, czy może jednak dałoby się jakoś ściąć marszałka. Jak za każdym razem, szybko doszedł do wniosku, że i tak musi go zaraz wypuścić.

Zza okna usłyszał kroki – przez dziedziniec dziarsko maszerował Ogerman, zmierzając w stronę aresztu, przy nim zaś dreptał Leon Bergen, naczelny pismak, pieczołowicie coś notując ołówkiem w notesie. Marszałek odwrócił się w stronę królewskich okien, pogroził pięścią, obciągnął surdut i wkroczył do aresztu. Edward XII spojrzał ciężko w stronę kopii obrazu Davida, i pomyślał:

Jakież szczęście miał ten Napoleon... Nawet łajdaków miał wokół siebie pierwszorzędnych. No bo jak taki rzeźniczyna Ogerman wygląda przy tym arcyłajdaku Fouche? Taki to nie powie: „Sire, ośmielam się być odmiennego zdania”... Następna myśl zasępiła go jeszcze bardziej. Jakże marny by ten Ogerman nie był, na pewno bliżej mu do Fouchego, niż mi do Bonapartego... Niech to szlag trafi. Klnąc pod nosem, udał się na spoczynek.

 

***

 

W jasnym pokoju na oddziale prywatnego szpitala dla psychicznie chorych (oczywiście, oficjalnie szpital nazywał się po prostu „Klinika św. Katarzyny”) słońce zagrało na twarzy młodej kobiety w białym kitlu. Na łóżku, przykryty kołdrą i pledem, leżał starszy mężczyzna, z głową otoczoną burzą siwych włosów.

– No i jak się pan dziś czuje, panie Edziu? – zapytała kobieta.

– Ech, fatalnie, pani doktor, zaiste paskudnie – odpowiedział, unosząc się na łokciach.

– A dlaczegóż to, panie Edziu?

– Bo, ja pani doktor...

– Panie Edziu, umawialiśmy się. Mógłby pan być moim ojcem, proszę zwracać się do mnie po imieniu!

– Dobrze, panno Agato. A nawet jak na wariata to jestem niezły czubek. Niech pani patrzy na tego tu, sądzi, że jest Stalinem, który przyjechał tu na odpoczynek. Inny znowu, roi sobie, że jest Hitlerem i właśnie skrycie wydaje rozkazy i dyspozycje dla swoich wojsk w Rosji, a tamten myśli, że pani doktor, taka młoda i ładna, kocha go skrycie. Tak, tak, niech pani nie przeczy, nie mogę powiedzieć, który tak myśli, bo to tajemnica, ale tak on myśli, i na dodatek, to jeszcze twierdzi, że pani nie jest w jego, starego dziada, typie, i on pani nie chce. Znowu inny myśli, że jest ptakiem, i każdy, do kroćset, jest po swojemu szczęśliwy. A ja co? Zgodnie z tym, co pani doktor powiedziała, uroiłem sobie, że jestem nieszczęśliwym królem jakiegoś prowincjonalnego kraiku, z którego wszyscy drwią, którego zdradza z jakimś młokosem żona-królowa i nie słuchają poddani... No przecież to trzeba być wariatem, nawet jak na czubka...

– Och, panie Edziu, kiedy człowiek zdaje sobie sprawę ze swojej paranoi, to prawie jakby był zdrowy... Chodźmy na spacer do ogrodu, porozmawiamy jeszcze.

– Dobrze, z przyjemnością. Za kwadrans, tylko się przebiorę, dobrze?

Pojawił się w ogrodzie po chwili, ubrany jak zwykle elegancko, jasne spodnie, niebieska koszula, ciemna marynarka, wzorzysty fular. Trzymał się ciągle prosto, dziarskim krokiem zmierzał w kierunku ławki, na której siedziała panna Agata. Patrzyła na niego i z przyjemnością skonstatował, że nie ma w tym spojrzeniu litości. Widział się przed chwilą w lustrze – wysoki, siwowłosy, lecz bez śladów łysiny, szczupły, elegancki, staroświecko szarmancki, mógł podobać się kobiecie, nawet tak młodej jak ona. Był jednak zbyt poważny, aby wyciągać z tej obserwacji jakieś wnioski, aczkolwiek doświadczenie podpowiadało mu, o czym może myśleć panna Agata. Wiedział, że ona bawi się tylko tą myślą, nie zamierza jej realizować. Takie myśli są jak miłe drobiazgi w sklepie z antykami, oglądamy je, cieszy nas ich piękno – a raczej cieszy nas wyobrażenie ich posiadania – pytamy nawet o cenę, od początku wiedząc, że nie dokonamy zakupu. Miły chłopak, narzeczony Agaty, który czasem przyjeżdżał pod nią pod szpital, nawet nie pomyślał, że mógłby być zazdrosny o starszego mężczyznę. Ubodło to pana Edzia nieco, jednak, spojrzenie panny Agaty dowodziło raczej, że to jej narzeczony nie jest zbyt bystry.

Kiedy podszedł, dziewczyna wstała, z uśmiechem, który tylko w oczach postronnych mógł uchodzić za profesjonalny uśmiech psychiatry. Przyjęła jego wytwornie podane ramię, po czym wolnym krokiem przechadzali się po ogrodzie, prowadząc miłą rozmowę.

Wreszcie siedli na ogrodowych, wiklinowych fotelach przy pergoli, w ustronnym kącie ogrodu, osłoniętym z dwóch stron wysokim parkanem i porośniętą bluszczem ścianą budynku. Panna Agata rozejrzała się dookoła i konspiracyjnym tonem wyszeptała:

– Mam coś dla pana, panie Edziu.

Spojrzał pytająco. Wyjęła z kieszeni fartucha paczkę drogich papierosów i niewielką gazową zapalniczkę.

– W zasadzie, to zabronione... Ale, jakkolwiek, nie pomoże to pańskim płucom, niewątpliwie poprawi panu samopoczucie. Poza tym, nie ukrywam, chciałam sprawić panu przyjemność...

Posłała mu promienny uśmiech. Kiedy wyciągnął papierosa, podała mu ogień. Zaciągnął się, aż zakręciło mu się w głowie, przez chwilę rozkoszował się smakiem dymu.

– Nie wiem, jak dziękować, panno Agato...

Siedzieli jeszcze parę chwil, Agata przyglądała się przez chwilę Edwardowi, po czym podjęła decyzję. Wstała od stolika i pobiegła do gabinetu dyrektora kliniki. Pan Edzio odprowadzał ją uśmiechem.

Dyrektor słuchał jej przemowy z twarzą opartą na dłoniach, zsunąwszy okulary na koniec nosa. W końcu, gdy skończyła, westchnął i powiedział:

– Nie, moja droga, on nie jest ani na jotę bardziej zdrowy, niż wtedy, gdy tutaj przybył. Co nie znaczy, że jest chory.

– Jak to, panie dyrektorze?

Zażywny mężczyzna spojrzał na Agatę ze zdziwieniem.

– Niech pani raczy chwilkę zaczekać.

Włączył komputer – dziewczyna nie widziała, co przegląda na monitorze – kliknął parę razy i powiedział:

– Niech pani sama przejrzy.

Agata spojrzała w zapis leczenia, w historię choroby. Praktycznie żadnych danych, żadnych leków, poza witaminami i środkami na reumatyzm, pustka.

– Co to jest? To nie jest karta Edwarda Reksińskiego! To zdrowy człowiek! Przecież tutaj nie ma leków, które ja sama mu przepisałam!

– Nie myślała pani nigdy, dlaczego pani, młoda dziewczyna, zaraz po studiach, zajmuje się panem Edziem? Przecież mamy tylu doświadczonych psychiatrów... Zajmuje się nim pani dlatego, że doświadczony psychiatra nie dałby się nabrać na tak prostą symulację. Oczywiście – nie chcemy mu dodatkowo szkodzić, dlatego, przepisywana przez panią kuracja pozostaje tylko na papierze.

– A zatem, on nie jest chory...?

– Jest. Na naiwność. Liczy, że ze swoją sześćdziesiątką na karku zdoła przeczekać tutaj świat na zewnątrz, który jawi mu się jako świat głęboko obrzydliwy. Liczy, że za kilka lat, kiedy to wszystko się zmieni, wyjdzie stąd, zabierze panią i swoją bibliotekę i zacznie znowu żyć.

– A więc on chce tu być, on mógłby żyć na zewnątrz?

– Ależ oczywiście, że chce. Czy pani sobie wyobraża, że ja jestem jakimś bydlakiem, a to jest sowiecka psychuszka, do której zamyka się zdrowych ludzi wbrew ich woli? Stać go na to, chce tu mieszkać, bo, jak mówi, w świecie, który oszalał, tylko wariaci są normalni. Niech się pani nie przejmuje, nie zrobiła pani nic złego – nic dziwnego, że się pani nabrała, to po prostu kwestia doświadczenia...

– Nieważne, muszę już iść. Do widzenia, panie dyrektorze!

Wybiegła z gabinetu, bez pukania wpadła do pokoju pana Edzia.

– Dlaczego mnie oszukiwałeś, Edwardzie?

Złożył książkę na kolanach, zsunął okulary, ona mówiła dalej.

– To nieważne, wybaczam ci. Edwardzie, przecież możemy stąd wyjechać, wyjedźmy stąd – a będę z tobą. Naprawdę! Ja myślałam, och, Boże, ja myślałam...

– Cudowna jesteś, Agato, cudowna... Dokładnie taka, jaką sobie wymarzyłem. Nie wiesz nawet, jak bardzo chciałbym z tobą wyjechać, uciec... Ale to niemożliwe.

– Dlaczego?

– Ponieważ nie ma świata na zewnątrz. Niestety. Wymyśliłem sobie tylko ten szpital, dalej nic nie ma. Nie mam takiej wyobraźni, nie potrafię stworzyć całego świata.

Roześmiała się.

– Przestań, przecież już wiem, że symulujesz! To zabawne, ale dajmy temu spokój!

– Mam ci tego dowieść?

– Spróbuj! – Dalej się śmiała.

– Wymyśliłem cię tylko tutaj, wewnątrz, w tym szpitalu. Nie ma twojego życia na poza nim, wiem tylko, że jest dobre, i dlatego jesteś szczęśliwa. Chcesz dowodu? Dobrze. Powiedz mi, w jakim mieście jesteśmy? W jakim kraju? Który mamy rok?

Roześmiała się jeszcze radośniej, otwarła usta, aby odpowiedzieć, i nagle zamarła. Przełknęła ślinę. Rozejrzała się dokoła. Nagle zrozumiała, że nic nie wie. Pustka. Jej narzeczony nagle stał się tylko twarzą, samochodem, strojem i wrażeniem. Jest miły... Nic więcej, jeszcze tylko imię. Paweł. Pamięta go wyłącznie w tych momentach, kiedy byli z Edwardem.

– Co zrobiłeś, to, to... To niemożliwe! Przecież ja to wiem! Co mi zrobiłeś?! Czy to hipnoza? – Zaczęła krzyczeć.

– Nie. Po prostu, taką cię wymyśliłem. Jestem Edward XII, król małego kraiku na krańcach Europy. Jestem szalonym królem, tylko dzięki temu mogę to znieść. Mamy rok 1815, wiosnę, właśnie trwa kongres wiedeński.

– Ale przecież nie mogłeś wymyślić komputerów, samochodów, ubrań, tego wszystkiego... W waszych czasach to nie istniało!

– Mówiłem ci, jestem szaleńcem i wymyśliłem rzeczy szalone. Wiesz, jak działa komputer – swoją drogą, ładna nazwa, prawda? – wiesz, dlaczego ta maszyna robi tyle przeróżnych rzeczy?

– Oczywiście, że...

Znów zamarła.

– Widzisz. Po prostu, wymyśliłem sobie taką maszynę, tak samo jak te dziwne stroje, samochody... To też ciekawa nazwa, kalka z łaciny. Tobie to wszystko wydaje się codziennością, bo taką sobie ciebie wymyśliłem. Jeżeli w moim świecie chodzilibyśmy do góry nogami, dziwiłabyś się, kiedy próbowałbym cię przekonać, że zwykle chadza się raczej z nogami na ziemi.

Siedziała chwilę w milczeniu.

– A moja rozmowa z dyrektorem? On przecież mówił o tym, że świat na zewnątrz jest zły, czyli jednak jest jakiś świat na zewnątrz!

– Wymyśliłem tę rozmowę. A świat na zewnątrz jest zawsze zły, w każdej epoce. Żywię to przekonanie zbyt silnie, abym mógł się z niego wyzwolić, nawet w szalonej wizji.

Agata milczała. Kurczowo starała się odnaleźć w swojej pamięci coś, co nie pasowałoby do tego, co przed chwilą usłyszała. Znajdując tylko pustkę, zapytała:

– Czy nie obawiasz się, że odejdę od zmysłów, po tym, jak zdradziłeś mi, że naprawdę nie istnieję?

– Nie, ponieważ inaczej cię wymyśliłem. Jesteś zbyt rozsądna, aby tak naprawdę uwierzyć, że nie istniejesz, nawet napotykając na tak niezbite dowody. Ponadto, jesteś obdarzona poczuciem humoru...

– A zatem, skoro mój narzeczony tak naprawdę nie istnieje...

– Tak?

– I skoro to wszystko jest tylko twoim snem...

Włosy, spięte na karku, rozsypały się na jej ramiona pyszną, złotą kaskadą, kiedy zdjęła spinającą je klamrę. Guziki białego lekarskiego kitla rozpięły się pod jej palcami jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, uwalniając nagie, pełne piersi i krągłe biodra, spowite jeszcze w koronki. Przeciągnęła się powoli, pozwalając mu rozkoszować się widokiem jej kształtów. Nagle spojrzała przez ramię, zauważyła uchylone drzwi, ruszyła, aby je zamknąć.

– Nie trzeba – powiedział. – Zapewniam cię, nikt tutaj nie przyjdzie.

– Skąd możesz wie...

Uśmiechnął się.

 

***

 

Jego Wysokość Edward XII przechadzał się po pałacowym ogrodzie, odziany w nocną koszulę i szlafmycę. Bosymi stopami deptał pokryte ostatnim wiosennym szronem klomby, obijał się o drzewka, wpadał w żywopłoty. Jednak cały czas szedł, jakby ktoś mu towarzyszył – kobieta, która idzie z nim pod rękę. Uprzejmy uśmiech nie opuszczał jego twarzy, nawet kiedy upadał, potknąwszy się o korzeń, czy krawężnik.

Nieopodal, w krużgankach, stali czterej mężczyźni, odziani w czarne, podbite futrem togi i kobieta w wystawnej sukni.

– Wasza Wysokość ma rację – odezwał się najstarszy z nich, gładząc się po elegancko przystrzyżonej brodzie.

– Mówiłam! – odpowiedziała kobieta.

– Najjaśniejszy Pan oszalał, taka jest diagnoza. Musimy jeszcze z nim pomówić. Arturze, Janie, sprowadźcie Najjaśniejszego Pana do komnaty – polecił jeden z mężczyzn.

Dwóch, podkasawszy togi, ruszyło w stronę króla, chwycili go delikatnie pod pachy i wprowadzili do zamku.

W komnacie czekała już reszta.

– Cóż za zacne konsylium! I moja czcigodna małżonka tutaj, jakże się cieszę... – odezwał się król, szczelnie już opatulony w ciepły szlafrok. – Niech zgadnę, że całe to zgromadzenie to życzliwa inicjatywa marszałka Ogermana, który postanowił dowieść, że jestem niespełna rozumu. Oczywiście, nie byłoby całego tego zebrania bez poparcia mojej żony i jej zacnego przyjaciela, młodego hrabiego Roggen...

Jeden z lekarzy bezceremonialnie przerwał królewską tyradę.

– Najjaśniejszy Panie, co wasza osoba robiła o tej porze w ogrodzie, nieubrana?

– Ach! Nie dosyć, że jestem królem najśmieszniejszego kraju Europy. Ba, cóż ja mówię! Gdybyśmy byli najśmieszniejsi, to bylibyśmy! A tak? Wiedzą o nas chyba tylko kartografowie, i podróżni, którzy wyłącznie dlatego, że zmylili drogę to trafili do naszego królestwa...

– Do brzegu, Najjaśniejszy Panie – powiedział marszałek Ogerman, wyłaniając się zza przymkniętych wcześniej drzwi.

– A, i nasz niespełniony kiełbasiarz tutaj! Czy twoja rodzina dalej biada, żeś odrzucił zacny i pożyteczny fach rzeźnika, na rzecz profesji tak haniebnej i odrażającej, jak marszałek parlamentu, czy też cieszy się, że masz zajęcie odpowiadające twojej odrażającej powierzchowności?

– Niech Wasza Wysokość odpowie na pytanie naszej Najwyższej Rady Lekarskiej – ze spokojem odparł Ogerman.

– A cóż to takiego, Najwyższa Rada Lekarska? Nie przypominam sobie, bym taką ustanowił! – krzyczał król.

– Najwyższa Rada Lekarska, Najjaśniejszy Panie, to organ ustanowiony przez parlament, w celu zbadania kondycji ciała i umysłu Najjaśniejszego Pana. – powiedział cicho najmłodszy z odzianych w togi lekarzy.

– No proszę! Tego się spodziewałem! Ja wam zaraz pokażę moją kondycję!

Król nagle wstał i wybiegł z komnaty, trzaskając drzwiami. Zgromadzeni spojrzeli po sobie, marszałek pokręcił głową, jeden z lekarzy zanotował coś w podręcznym notesie. Drzwi, przez które wybiegł król, nagle otwarły się z hukiem. Jego Wysokość Edward XII wrócił, lecz tym razem w dłoni dzierżył kawaleryjską szablę.

– Ja wam pokażę moją kondycję! – ryknął

Skoczył w kierunku lekarzy, podnosząc broń do ciosu, lecz medycy rozbiegli się natychmiast po komnacie, kryjąc się za meblami. Na drodze króla stanął nagle młody hrabia Roggen. Ten zawarczał i zamachnął się szabliskiem – lecz nie zdążył zadać ciosu, gdyż hrabia zemdlał z wrażenia i osunął się na marmurową posadzkę. Monarcha zauważył jednego z lekarzy i ruszył w jego stronę, lecz nie zauważył nogi, którą podstawił mu marszałek. Król wywrócił się na podłogę jak długi, Ogerman zaś zręcznie przydeptał szablę, którą król wypuścił z ręki, i wkopał ją pod szafę. W tym momencie rozległ się wrzask królowej:

– Ach, mój słodki hrabia Roggen, on nie żyje! Zginął z ręki tego szalonego tyrana!

– Hm, nie jest aż tak źle, Wasza Wysokość, obiłem sobie tylko łokieć, już mi lepiej – odparł hrabia Roggen, unosząc głowę.

– Ach, Boże, jak wielki jesteś w swojej dobroci, zwracasz mi na powrót mojego ukochanego, przywracasz go z martwych. Jakież to szczęście, że boska sprawiedliwość pokonała wściekłość tyrana – histeryzowała dalej królowa.

Król wstał, popatrzył ponuro na Ogermana, na szablę. Kiedy Ogerman zauważył to spojrzenie, zaraz zasłonił sobą szafę.

– O nie, Najjaśniejszy Panie, nie można Najjaśniejszemu Panu dawać do ręki broni! Wasza Wysokość jest niepoczytalny! – powiedział.

– Niestety, to prawda. Mamy świadka, który przysięgnie, że Wasza Wysokość ma wizje i omamy! – wtrącił się jeden z lekarzy – Poproście go!

Jeden z lekarzy wyszedł, wrócił zaraz, wprowadzając przerażonego Andrzeja, kamerdynera. Andrzej stał skruszony, pod ciężarem królewskiego spojrzenia spuścił głowę. Edward XII podszedł do niego, zajrzał mu w oczy z odległości kilku cali, i zapytał:

– Powiedziałeś im?

– Tak, Wasza Wysokość... – wyszeptał kamerdyner.

– Powiedziałeś im! Jedyny, któremu ufałem, w tym śmierdzącym pałacu, w tym dusznym państewku! Tylko tobie opowiedziałem, o moich marzeniach, o mojej krainie spokoju, o jasnym szpitalu daleko stąd, dziwnych strojach, maszynach, ogrodzie... A ty im powiedziałeś... Sukinsynu!

– Tak, Wasza Wysokość...

Lekarze zaczęli recytować jakie formuły, pytali Andrzeja, który wszystko potwierdzał, wygłaszali mowy, Ogerman zaczął coś bredzić o republice, królowa zasypywała hrabiego Roggena tysiącem pocałunków. Król już nie słuchał.

Taka epoka, a to wszystko co się dzieje, jest tak ohydnie banalne. Zamiast Bonapartego, Murata, Neya, Talleyranda, Fouchego, Aleksandra, arcyksięcia Karola, Bluchera, Davouta, Czernyszewa – król-wariat, królowa-suka, rzeźnik Ogerman. I zeznania szlochającego kamerdynera. Zamiast tytanicznych zmagań – podstawiona noga i szabla pod szafą. Och, mój Boże niech przynajmniej odejdę z hukiem!

Po schodach załomotały podkute obcasy, zadzwoniły ostrogi. W drzwiach stanął Napoleon Bonaparte w czerwonym mundurze Pierwszego Konsula, jak na obrazie Grosa. Król Edward otwarł szeroko usta. Zwariowałem na amen, pomyślał.

Ogerman ruszył zaczepnie do przodu, jednak, kiedy zauważył za przybyszem czarne bermyce grenadierów gwardii, stanął jak wryty.

– Kim pan, do cholery, jest? – zapytał.

– Jestem Napoleon Bonaparte, cesarz – odpowiedział Napoleon.

Król nagle zrozumiał.

– Nie! – wrzasnął – Nie, nie, nie, nie! Przecież dopiero co wylądowałeś w zatoce San Juan i ruszasz na Grenoble! Nie może cię tutaj być, korsykański kurduplu! Na dodatek ten mundur, przecież taki nosiłeś piętnaście lat temu, uzurpatorze!

Napoleon spojrzał na króla inteligentnie.

– Hm, to dosyć ostre słowa, ale trudno odmówić Waszej Wysokości racji. – stwierdził.

Do komnaty, rozpychając grenadierów i podzwaniając ostrogami, wkroczył Murat. Pogładził bokobrody, poprawił huzarski dolman, nachylił się do cesarza i teatralnie konspiracyjnym szeptem zapytał:

– Rąbać, sire?

– Nie – odpowiedział Napoleon.

– W takim razie, kimże jest ta urocza dama? – zapytał Murat, wskazując na oniemiałą królową.

Król Edward XII krzyknął:

– Przecież on cię zdradził, głupcze, siedzi sobie w Neapolu, podczas kiedy ciebie zesłano na Elbę!

– Owszem, ale zamierzam wrócić na służbę, odkąd tylko cesarz wylądował we Francji – odparł z godnością Murat, chwytając za rękojeść szabli.

Król wybiegł na środek komnaty i zaczął krzyczeć z radością:

– Już wiem! Was wszystkich nie ma! Nie istniejecie! Nie ma was! Wiwat! Hurra!

Lekarze pokiwali głowami ze zrozumieniem, Napoleon zdziwiony podrapał się po głowie, zaś Murat, uśmiechając się elegancko, ruszył w stronę królowej.

– Nie ma naszego królestwa! Przecież ono nawet nie ma nazwy! – krzyczał dalej król, zaśmiewając się.

Lekarze uśmiechnęli się pod nosem, lecz uśmiechy zamarły im na ustach. Podobnie Ogerman, usłyszawszy słowa króla, zastygł z otwartymi ustami, a na twarz powoli wypełzł mu wyraz znamionujący najwyższy wysiłek umysłowy. Królowa spoglądała skromnie na Murata, który tymczasem umiejętnie odepchnął hrabiego Roggena i jął słać jej zniewalające komplementy.

– Rzeczywiście, to królestwo nie ma nazwy. Dziwne... – stwierdził cesarz Francuzów.

Nie ma nazwy, nie ma stolicy, ani miast, nikt nie wie nawet, gdzie leży – tyle, że gdzieś na północy, i że jest bardzo niewielkie, bo tyle zaledwie sobie wymyśliłem – kawałek pałacu, ogród, tą komnatę, mój gabinet! No, kto z was wie, co jest za tą ścianą? Gdzie mieszkacie? Macie żony, dzieci... cokolwiek?

– Ja mam – wtrącił się cesarz.

– Masz, bo wiem, że masz żonę i syna, w austriackiej niewoli, to wie każdy! Wiesz, dlaczego stoisz tutaj w tym śmiesznym czerwonym fraczku i białych pończochach? Bo zawsze najbardziej lubiłem ten portret, pędzla Grosa! Ha, a w jakim my języku rozmawiamy, do cholery!

Ogerman upadł z jękiem na podłogę, trzymając się oboma rękami za głowę, lekarze skupili się w kącie, i radzili po łacinie, Murat skradał właśnie całusa królowej, co obserwował posępny hrabia Roggen.

– Niewątpliwie nie jest to francuski, tego nie da się ukryć. – powiedział cesarz.

– Pewnie, że nie jest! Ani nie jest to język naszego królestwa, gadamy po polsku!

– Po polsku? – zdumiał się cesarz – rzeczywiście, jakoś tak podobnie to brzmi. Dziwne...

– Po polsku! Nazywam się Edward Reksiński, mamy teraz rok 2002, jestem pensjonariuszem prywatnej kliniki dla umysłowo chorych w Polsce, uroiłem sobie, że jestem królem jakiegoś maleńkiego królestwa, w czasach napoleońskich. I właśnie zakochała się we mnie prześliczna, przepiękna, młoda dziewczyna, i znowu chce mi się żyć!

– Hm, to niewykluczone. Cóż, to przykre, być tylko czyimś wyobrażeniem, ale, proszę spojrzeć, niektórym nie przeszkadza. – powiedział Napoleon wskazując na wychodzącego z królową Murata.

Król spojrzał na królową. Miała twarz panny Agaty. Przypomniał sobie.

 

Pilchowice, marzec-kwiecień 2002

 

Okładka
Spis Treści
Tomasz Pacyński
Literatura
Bookiet
Recenzje
On Cornish
Permanentny PMS
Galeria
Andrzej Zimniak
W.Świdziniewski
Adam Cebula
A.Mason
Adam Cebula
Tomasz Zieliński
Adam Cebula
M.Kałużyńska
Andrzej Pilipiuk
Grzegorz Musiał
J.Świętochowski
Magdalena Kozak
M.Koczańska
Tomasz Zieliński
Adam Cebula
Adam Cebula
Adam Cebula
Monika Sokół
Magdalena Kozak
Aleksandra Janusz
S.Twardoch
Jewgienij Łukin
Piekara i Kucharski
Andrzej Pilipiuk
S.Twardoch
Miroslav Žamboch
Robin Hobb
Paul Kearney
Christopher Paolini
Michał Orzechowski
 
< 31 >