„Cyberpunk Girls. Opowiadania” to zbiór tekstów cyberpunkowych polskich autorek. I tych znanych, i docenionych, i tych jeszcze nieodkrytych. Poznaj zawiłe ścieżki wyobraźni cyberpunk girls i wybierz świat dla siebie.
Poniżej prezentujemy fragmenty utworów wybrane osobiście przez autorki.
Autor: Jagna Rolska
Antologia „Cyberpunk Girls. Opowiadania”
„Cyberpunk Girls. Opowiadania” to zbiór opowiadań cyberpunkowych polskich autorek. I tych znanych, i docenionych, i tych jeszcze nieodkrytych. Poznaj zawiłe ścieżki wyobraźni cyberpunk girls i wybierz świat dla siebie.
„Ursynów zdecydowanie pomaga w pisaniu” – wywiad z Marcinem Podlewskim
Ursynów zdecydowanie pomaga w pisaniu.
Marcin Podlewski, autor powieści fantastycznych opowie, jak przebiegają prace nad jego projektem dark fantasy, gdzie szuka inspiracji a także gdzie najchętniej by wyjechał, gdy pojawi się ku temu sposobność. Zdradzi również, czy czytelnicy mogą liczyć na kolejne powieści osadzone w uniwersum „Głębi”.
„Jeśli przytulam kogoś na powitanie, może być pewien, że to jest szczere” – wywiad z Martą Krajewską
Marta Krajewska, autorka książek fantastycznych dla dzieci i dorosłych, pasjonatka kultury wczesnosłowiańskiej, opowie o swoich projektach literackich, planach na przyszłość, a także o tym, jak zareagowała na wiadomość o pewnej nominacji. Zdradzi nam również, jak sobie radzi z izolacją i obecną sytuacją na świecie.
Jagna Rolska „Szukając Tír na nÓg”
Zapraszamy do lektury opowiadania Jagny Rolskiej o końcu świata i pewnej legendzie. Apokalipsa jest przecież jednym z najlepszych motywów literackich.
„Trawa w Irlandii ma niezwykle intensywny kolor. To nie zmieniło się nawet po zagładzie. Deszcz wciąż padał. Sprawdzało się stare powiedzenie nieżyjących od dawna irlandzkich matek, że pory roku różnią się wyłącznie temperaturą opadów. A w deszczu dzieci rosną. Szkoda tylko, że już nie było żadnych dzieci…”
„Włoski faszyzm to dla nas terra incognita” – wywiad z Andrzejem Pilipiukiem
Andrzej Pilipiuk opowiada o Wenecji lat trzydziestych, zaskakujących wynikach własnych studiów historycznych oraz kulisach powstania podręcznika historii alternatywnej. Zdradza także, co sądzi o „Wiedźminie”, i który z pisarzy młodego pokolenia „namiesza w fantastyce”.
[RECENZJA] „Miłość bogów” Rafał Dębski
Tym, co zawsze mnie cieszyło w prozie Rafała Dębskiego, jest niezwykła umiejętność konstruowania bohaterów. Zawsze są spójni logicznie, barwni i dopracowani. Często się zdarza, że czytając jakiś tekst ciężko jest się na początku zorientować kto jest kim, a postacie niejednokrotnie się ze sobą zlewają. U Rafała Dębskiego jeszcze nigdy mi się nic takiego nie przytrafiło.
Wywiad z Maciejem Liziniewiczem „Staram się pisać tak, by najlepiej oddać opisywaną historię”
Maciej Liziniewicz, autor powieści z nurtu fantasy historycznego pt. „Czas pomsty” opowiada o swoich inspiracjach i historycznych sympatiach. Porozmawiamy również o recenzjach porównujących jego styl do prozy Sienkiewicza a także o archaizacji języka, próbując rozstrzygnąć, czy to w zasadzie jest komukolwiek do czegoś potrzebne.
„Ja sobie po prostu wyskoczyłem” – wywiad z Krzysztofem Jagiełłą
Krzysztof Jagiełło, autor powieści „Piast mściciel” zdradza jak doszło do publikacji jego książki, jak przebiegały prace redakcyjne i co sądzi o literaturze anglojęzycznej. Odpowiada też na pytanie, czy historyczne nazwisko bywa przydatne.
[RECENZJA] „Księga zepsucia. Tom 1” Marcin Podlewski
Gdy wymawiamy nazwisko „Podlewski”, pierwszym co natychmiast przychodzi do głowy jest space opera, której pisarz jest w moim odczuciu absolutnym mistrzem […] Tym bardziej zaintrygowała mnie wiadomość, że Marcin Podlewski postanowił dla odmiany zmierzyć się z dark fantasy
Pisanie jest dla mnie super ważne – wywiad z Anną Szumacher
Anna Szumacher, pisarka, autorka powieści „Słowodzicielka” opowiada o swojej literackiej drodze, dwóch nominacjach do nagrody im. Janusza A. Zajdla, a także o niełatwym zadaniu wyboru tytułu swojej debiutanckiej powieści. Będzie też parę słów o szkolnych polonistkach.
Copernicon 2019 – fotorelacja
Niedawno opublikowaliśmy relację Gabrysi Rolskiej z Coperniconu, tym razem nadszedł czas na fotorelację.
Autorami tych blisko 90 zdjęć są: Jagna Rolska, A.Mason i niesamowity Witold Bargiel.
Jagna Rolska „Na początku był Człowiek”
Tym razem mamy dla czytelników przedruk opowiadania Jagny Rolskiej, które pierwotnie zostało opublikowane w czasopiśmie „Science Fiction, Fantasy & Horror” nr 75 w 2012 roku.
[Recenzja] „Czas pomsty” Maciej Liziniewicz
Maciejowi Liziniewiczowi udało się stworzyć bardzo klimatyczny i zdecydowanie mroczny świat. Drobiazgowo odtworzył realia życia w siedemnastowiecznej Polsce, a także świetnie skonstruował sylwetki bohaterów.
[Recenzja] „Kwiaty dla Algernona” Daniel Keyes
Emocje związane ze śledzeniem tej historii na kartach powieści dodatkowo podkręca narracja pierwszoosobowa. Charlie prowadzi dziennik. Zaczyna od krótkich notatek pisanych nieporadnym i pełnym błędów ortograficznych językiem, by później ewoluować w sprawnego obserwatora świata, a następnie zacząć się zsuwać po intelektualnej równi pochyłej. Tym, co przeraża najbardziej, jest fakt, że mężczyzna ma świadomość tego, co się dzieje.
[Recenzja] „Piast Mściciel” Krzysztof Jagiełło
Osadzanie akcji w epoce wczesnosłowiańskiej daje doskonałe pole manewru i okazję do puszczenia wodzy wyobraźni. Przy stosunkowo niewielkiej wiedzy, jaką posiadamy o tych zamierzchłych czasach, można poszaleć z fabułą i – jeśli tylko zachowamy realia społeczno-kulturowe – historię bohaterów, nawet tych autentycznych, jak Piast Kołodziej czy jego dynastyczni spadkobiercy, dość swobodnie modelować.
[Recenzja] „Koniec dzieciństwa” Arthur C. Clarke
Gwiazdy nie są dla człowieka? Powieść „Koniec dzieciństwa” miała premierę w 1953 roku. Oczywiście nie w Polsce. Wyraźne nawiązania do Zimnej Wojny, i to widzianej z tamtej, lepszej strony Żelaznej Kurtyny, nie były tym, co znalazłoby uznanie u komunistycznych włodarzy naszego kraju. U nas ta perła literatury SF miała szansę ukazać się drukiem dopiero po zmianie ustroju i zniesieniu cenzury. Pierwszego […]
[RECENZJA] „Openminder t. 1” Magdalena Świerczek-Gryboś
Magdalena Świerczek-Gryboś stworzyła swój dystopijny świat w najdrobniejszych technicznych szczegółach, nie zapominając jednocześnie o kontekście socjologicznym. Fani dynamicznych scen walki też nie będą zawiedzeni. Jedyne, co moim zdaniem wymaga dopracowania w kolejnych tomach, to
[Recenzja] „Słowodzicielka” Anna Szumacher
W „Słowodzicielce” jest więcej elementów, które mogą nasuwać skojarzenia z warsztatem Pratchetta. Na pewno inteligentny humor i zabawa słowem, którą autorka podniosła na bardzo wysoki poziom. Przytoczę mój ulubiony przykład, czyli tytuł jednego z rozdziałów: Świat stoi przed tobą potworem. Tego typu smaczków jest powieści multum i cieszą oko na każdej stronie.
Historia niejedno ma imię
Polskie Średniowiecze stanowi niezwykle atrakcyjne tło dla powieści z nurtu historycznego fantasy. Z jednej strony mamy owiany tajemnicą mroczny i brutalny świat a z drugiej niepełny obraz tamtych dni dający wyobraźni autorskiej duże pole do popisu. Właśnie te walory przy konstruowaniu swojej powieści „Jadowity miecz” wykorzystał Rafał Dębski.
Znajdź na stronie
Najnowsze artykuły
Premiera online – „Fort 72” Michał Gołkowski
W pierwszy czwartek marca (4.03.2021 r.) odbędzie się spotkanie online z Michałem…
„Kajko i Kokosz” już na Netfliksie
Od dzisiaj (28.02.2021 r.) na platformie Netflix można oglądać serial animowany Kajko…
Nadciąga „Star Trek: Prodigy”
Ujawniono właśnie – bardzo nieortodoksyjny, łagodnie mówiąc – wygląd bohaterów zapowiadanej od…
Polecane artykuły
Jonatan Pazik „Księżniczka Littenda i Sekret Doliny Kwiatów”
Fahrenheit objął patronatem zeszłoroczną edycję konkursu literackiego „Jaskier” organizowanego przez Cech Fantastyki…
[Recenzja] „Dywan z wkładką” Marta Kisiel
RedNacz zmierzył się z pierwszym kryminałem w dorobku popularnej autorki fantastyki. Czy…
[Recenzja] „Biały Ptak” R.J. Palacio
R.I.Palacio, właściwie Raquel Jaramillo – amerykańska pisarka, graficzka i córka imigrantów z…
[Recenzja] „Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze” Edward Brooke-Hitching
Rok literacki 2020 kończę pozycją mocarną i zacną. Edward Brooke-Hitching zaczarował mnie…
Premiera online – „Fort 72” Michał Gołkowski


W pierwszy czwartek marca (4.03.2021 r.) odbędzie się spotkanie online z Michałem Gołkowskim. Okazją do…
5. Warszawskie Targi Fantastyki


W samym centrum Warszawy (Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy) odbędą się piąte, jubileuszowe Warszawskie Targi Fantastyki.
Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2021


Czwarta edycja festiwalu, który łączy naukowe spojrzenie na komiks z jego popularną – konwentową formą.…