Archiwum FiF
fahrenheit  on-line     -     archiwum     -     archiwum szczegółowe     -     forum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Krzysztof Leszczyński Literatura
<<<strona 17>>>

 

Motorniczy

 

 

"Kiedyś byłem niezłym motorniczym,

Ale teraz jestem niczym"

 

 

Motorniczy jest bohaterem miasta. Może to być każda większa metropolia. Nie włóczy się po gwiazdach. Nie przeżywa fantastycznych przygód. Motorniczy jest zwykłym człowiekiem, takim jak Gracz który przestaje grać, gdy wsiada w autobus i jedzie do domu.

 

Stanowczo za mało uwagi poświęcamy motorniczym.

 

Motorniczy nie szuka sławy i fortuny. Codziennie rano wsiada w swój fotel i prowadzi – tramwaj, autobus, autolot, autobus powietrzny – wszystko, co kiedykolwiek wymyśliła ludzka komunikacja miejska – by przez kilka godzin brać odpowiedzialność za życie wszystkich pasażerów. Może nadużywam słowa "autobus" ale to, czym motorniczy jeździ, nie przypomina oczywiście sprzętu z XXI wieku. Dobrze, jeśli w niektórych miastach te pojazdy mają koła...

 

"Jestem stąd, czuję to podwórko,

I klimaty znam na pamięć.

Czasem w moim mieście trochę śmierdzi,

Mam to wszystko pod nogami"

 

Zna miasto jak własną kieszeń – najlepiej orientuje się we wszystkich przepływach ludzkich strumieni. Gdzie ludzie udają się rano, gdzie wieczorem. Słyszy czasem, o czym rozmawiają.

 

Motorniczy nie jest herosem. Nigdy nim nie będzie. Nie ma takich ambicji. To czego motorniczy pragnie, to miłość. Motorniczy pragnie się zakochać.

Nie jest to proste. Mimo miłej powierzchowności (pielęgnować ją musi, gdyż polityka przedsiębiorstwa komunikacyjnego wymaga od kierowców kulturalnego sposobu bycia i dbania o swój wygląd zewnętrzny) motorniczy posiada poważne braki – jest raczej gruby, gdyż jego praca polega na siedzeniu przez większość czasu na fotelu kierowcy. Ma braki w uzębieniu na skutek wad genetycznych. Łysieje, a niewłaściwa dieta sprawia, że przy bliższym poznaniu brzydko pachnie mu z ust.

To prawda, ma pewne zalety. Jest raczej silny, gdyż warunkiem licencji jest umiejętność dokonywania polowych napraw i konserwacji sprzętu – a spróbujcie wymienić koło w autobusie to zrozumiecie, o czym mówię. Ma dobry refleks, koncentrację i jest inteligentny. Szybko się uczy, ale zostało to zaprzepaszczone w zawodówce samochodowej na przedmieściach metropolii, do której motorniczego wysłał ojciec – nałogowy alkoholik i bezrobotny.

 

Poza tym, motorniczy nie umie kochać. Jest przekonany, że "jego kobieta" nie będzie musiała pracować. Że jeśli już ją zdobędzie, to będzie nadal decydował o wszystkim.

 

"Czasem lubię ostro się zeszmacić,

Ledwo trzymać się na nogach.

Lubię wtedy leżeć na chodniku

I popatrzeć w oczy Boga"

 

 

To prawda. Motorniczy czasem pije, wówczas robi to zwykle w sposób niewyszukany i brutalny. Nie jest jednak alkoholikiem, co zważywszy na jego pochodzenie może się wydawać dziwne. Tak naprawdę, to motorniczemu niewiele brakuje do przekroczenia tej bariery alkoholizmu, ale dopóki ma swoją pracę i swojego psa nie czuje jeszcze potrzeby picia.

 

Motorniczy jest postacią żyjącą na granicy. Jest gotowy poświęcić wszystko co ma, by zdobyć miłość. Zmieni się, zniży się do wielu rzeczy, będzie próbował dowieść swej wartości. Jeśli mu się uda, będzie się starał do końca życia utrzymać ten związek. Jeśli nie, to zapije się na śmierć.

 

 

"Ale kiedy spadnie pierwszy śnieg,

I zamrozi nasze myśli,

W soplu lodu znajdziesz mnie,

Sopel lodu mnie oczyści"

 

 

Jest jeszcze jedna możliwość. Pozna kogoś, kto go nauczy kochać a potem odejdzie. Jeśli tak się stanie, motorniczy stanie się bogatszy, i być może będzie mógł mieć jakąś szansę w odwiecznym wyścigu po miłość, jaki niepostrzeżenie rozgrywa się wśród szkła, betonu i plastali każdej metropolii ludzkiej.

 

"Ale kiedy spadnie duży deszcz,

I ochłodzi nasze głowy,

Ty w kałuży znajdziesz mnie

Ja uwieszę się na Tobie."

 

Wskazówki praktyczne.

 

Motorniczego bardzo trudno odegrać. Odgrywanie miłości to wyzwanie, które może mieć miejsce tylko w "zgranych" ze sobą grupach.

 

Postać motorniczego nie jest trudna do wprowadzenia – to znakomity informator. Nieco bardziej ambitne będzie jednak postawienie go w roli cichego amanta, szpiegującego drużynę (ze szczególnym uwzględnieniem tej pięknej istoty). Jeśli nie zginie od razu, to zaczyna się w tym momencie prawdziwe wyzwanie dla odgrywającego tę rolę. Proponuję, żeby był to BN, odgrywany jednak przez osobnego Gracza.

Motorniczego można wprowadzić podczas jego urlopu, to wtedy będzie miał szansę trochę zagrać. Normalnie pracownik – kierowca komunikacji miejskiej pracuje na tyle długo, by skutecznie zniechęcić większość ludzi do kontaktów z nim (mowa oczywiście o świecie Gasnących Słońc).

 

Odgrywając pamiętaj o kilku rzeczach. Motorniczy jest nieśmiały, i na początku trudno będzie mu przełamać strach. Potem, gdy zacznie się ośmielać, może nawet zacząć rozmawiać w całkiem błyskotliwy sposób (czyta dużo, w końcu co ma robić?).

W sytuacji zagrożenia jego obiektu zainteresowania – czyli wybranki jego serca innymi słowy – rzuci się na pomoc niemal bez wzglęu na okoliczności. Potrafi się bić, nie zawaha się poświęcić lub narazić własnego życia (wydaje mu się bowiem, że to żadne życie). Na broni niespecjanie się zna, przeszedł jednak przeszkolenie samoobrony, potrafi walczyć pałką i paralizatorem. Doskonale wręcz prowadzi większość pojazdów – zakładając, że dominuje komunikacja powietrzna, jest świetnym pilotem, nie tylko autobusów. Potrafi poprowadzić wszystko, ale nie wyżej niż wyznaczone korytarze powietrzne. W żadnym wypadku nie poradzi sobie ze statkiem kosmicznym, a nawet ze stałopłatem (samolotem) czy helikopterem. Ponieważ każdy ma nieco inną wizję komunikacji zbiorowej w tym świecie, musicie sami dopasować jego umiejętności w tej dziedzinie. No, i motorniczy posiada jeszcze jedną ważną umiejętność – jest nią zdolność unikania zatorów i kongestii na ulicach i ponad nimi, nawet w godzinach szczytu.

 

Nie jest to postać na kampanię, a raczej na interesujący pojedynczy eksperyment z zakresu Waszych umiejętności odgrywania wątków miłosnych. Sesja z taką postacią może też zawierać bardzo dużo elementów komediowych, które możecie podpatrzeć i sparodiować na przykład z "Taxi driver" czy po prostu z własnych doświadczeń z jazdy komunikacją miejską.

 

 

<Wszystkie cytaty pochodzą z piosenki "Motorniczy" grupy T-LOVE>

Okładka
Spis Treści
Justyna Kowalska
Andrzej Kozakowski
Andrzej Kozakowski
Andrzej Kozakowski
Andrzej Kozakowski
Andrzej Kozakowski
Ryszard Krauze
K.Kwiecińska
Marcin Lenda
Paweł Leszczyński
Paweł Leszczyński
Paweł Leszczyński
Paweł Leszczyński
Paweł Leszczyński
Paweł Leszczyński
K.Leszczyński
Jakub Lipień
LouSac
Lucy
Krzysztof Mandrysz
Krzysztof Mandrysz
Krzysztof Mandrysz
Krzysztof Mandrysz
A.Mason
Michał Mazański
Rafał Mroczek
Sławomir Mrugowski
Sławomir Mrugowski
Barbara Ogłodzińska
Barbara Ogodzińska
Kamil Olszewski
Pacek
Tomasz Pacyński
Tomasz Pacyński
Tomasz Pacyński
Andrzej Pilipiuk
Eryk Ragus
Eryk Ragus
RaV
Paweł Rogiewicz
Anna Romanowicz
Jacek Rostocki
Jacek Rostocki
Tomasz J. Rybak
Ryh
Andrzej Siedlecki
Agnieszka Śliwiak
Tomasz Stypczyński
Tomasz Stypczyński
Tomasz Stypczyński
Tomasz Stypczyński
Tomasz Stypczyński
Robert J. Szmidt
Robert J. Szmidt
Roman Szuster
W.Świdziniewski
Andrzej Świech
K. i K. Urbańskie
K. i K. Urbańskie
K. i K. Urbańskie
K. i K. Urbańskie
K. i K. Urbańskie
K. i K. Urbańskie
Vanderberg Club
Tomasz Winiecki
Tomasz Winiecki
Marek Wojaczek
Milena Wójtowicz
Milena Wójtowicz
Milena Wójtowicz
Milena Wójtowicz
Robert Zang
Roger Zelazny
Dawid Zieliński
Dawid Zieliński
Zubil
Zubil
Zubil
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Grzegorz Żak
Artur Żarczyński
Artur Żarczyński
K.Żmuda-Niemiec
K.Żmuda-Niemiec

Archiwum cz. I
< 17 >